bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 2 marca 2023
  • wyświetleń: 857

FUT powraca do Bielska-Białej po 5 latach przerwy

Za nami:

Już w czwartek, 2 marca do Akademii Techniczno-Humanistycznej przyjedzie ponad stu studentów z całej Polski, by uczestniczyć w Forum Uczelni Technicznych. Każdy z nich - spragniony nowych znajomości, nowych doświadczeń, chętny do zdobywania wiedzy.

Reklama

aula ATH
FUT powraca do Bielska-Białej po 5 latach przerwy - zdj. ilustracyjne · fot. ATH Bielsko-Biała


Ze strony internetowej organizacji dowiadujemy się, że "Forum Uczelni Technicznych jest komisją branżową Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i zrzesza 33 samorządy studenckie uczelni technicznych. Działa na rzecz studentów, a także samorządów członkowskich wspólnie rozwijając się i wymieniając wiedzą".

W ciągu roku odbywa się kilka podobnych zjazdów, a z każdego samorządu uczelnia wysyła na nie 4-5 delegatów. Zwykle jest to przewodniczący samorządu oraz najbardziej aktywni studenci. Tak, tak - na tego typu wyjazd trzeba sobie zapracować! Sama formuła zjazdu jest zwykle podobna. W czwartki studenci spotykają się na wieczornej kolacji integracyjnej. W piątki zamieniają się w turystów i zwiedzają najciekawsze miejsca w okolicy, wybrane przez samorząd-gospodarza. Wieczorem następuje też oficjalne otwarcie zjazdu. W soboty odbywają się szkolenia tematyczne dla uczestników, sesja robocza FUT oraz bal. Niedziela pozbawiona jest oficjalnego programu, w tym dniu studenci rozjeżdżają się już do domów.

W tym roku Samorząd Studencki ATH mocno się postarał, aby wydarzenie stało na najwyższym poziomie organizacyjnym. Nic dziwnego, bowiem poprzeczka poprzedniego zjazdu (2018) była zawieszona wysoko (dosłownie - na narciarskich stokach!). Tegoroczne spotkanie uczestnicy rozpoczną od wizyty w Science Point ATH w CH Gemini Park, gdzie wezmą udział w warsztatach z filcowania prowadzonych przez dr inż. Monikę Rom. Następnie odwiedzą Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL oraz Muzeum Browaru w Żywcu.

W sobotę natomiast będą pogłębiać swoją wiedzę podczas trzech szkoleń:
  • Kompetencje samorządu studenckiego i udział studentów w gremiach uczelnianych (prowadzący: Marek Konieczny),
  • Rekrutacja do samorządu (prowadzący: Jakub Persjanow),
  • Konflikty - jak je pojmować, aby utrzymać dobre relacje i utrzymywać więź (prowadzący: dr hab. inż. Robert Drobina, Prof. ATH).


- Co takie spotkanie może przynieść naszemu miastu? Przede wszystkim promocję wśród społeczności polskich uczelni technicznych. Dla braci studenckiej zjazdy FUT to przede wszystkim sposób na samorozwój, ale także dobra zabawa. Jeśli więc w przyszły weekend spotkacie spore grono młodych ludzi idących przez starówkę nocą, nie przestraszcie się. Może to u nas nieczęsto spotykany widok, ale my chcemy zrobić wyjątek od tej reguły… - podkreśla Patrycja Szypuła, ​studentka ATH.

- Działalność Forum Uczelni Technicznych i odbywające się w jego ramach zjazdy pokazują, że będąc studentem warto robić „coś więcej”. Ja sama podczas takich spotkań poznałam wiele ciekawych osób, otrzymałam duże wsparcie w działalności samorządowej i zyskałam ogrom przydatnej wiedzy. Pomimo iż nie działam już w samorządzie tak aktywnie jak kiedyś, nadal śledzę losy naszych studentów i nie mogę się nadziwić ich coraz to ambitniejszym pomysłom czy inicjatywom. Mam nadzieję, że to wydarzenie zaciekawi także Was, ale też zainspiruje do samorozwoju. Natomiast uczestnikom Zjazdu życzę udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń! - dodaje Szypuła.

mp / bielsko.info

źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.