bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

 • 5 lutego 2023
 • 6 lutego 2023
 • wyświetleń: 1908

[ZDJĘCIA] Symulator Ikarusa będzie służył bielskim uczniom

Na mocy podpisanego porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej a konstruktorem Kamilem Wajdą w ZSSiO uruchomiono symulator przegubowego autobusu Ikarus 280 (Browarus). Większość części pochodzi z Ikarusów jeżdżących do niedawna po Bielsku-Białej.

Reklama

W ZSSiO zaparkował Ikarus - 01.2023 · fot. www.tz.zssio.pl


Browarus to nie tylko pomoc dydaktyczna, to żywy pomnik legendy komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej - autobusów węgierskiej marki Ikarus.

Symulator autobusu Ikarus 280 będzie służył uczniom, zarówno szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. Będą na nim przeprowadzane testy i sprawdziany umiejętności prowadzenia tak wielkiego pojazdu, jakim jest autobus i to nie byle jaki, bo przegubowy. To tutaj będzie można zobaczyć z bliska pracę kierowcy i sprawdzić się w tej roli. Na Browarusie każdy będzie mógł spróbować poprowadzić autobus, ale również przenieść się kilka lat wstecz, do czasów kiedy w naszym mieście na ulicach można było spotkać tego typu pojazd.

Symulator został amatorsko zbudowany przez Kamila Wajdę. Umożliwia prowadzenie autobusu wraz z innymi czynnościami kierowcy, jak programowanie kierunku i linii na wyświetlaczach, programowanie wydruku na kasowniku. Całość oparta jest na komputerowym symulatorze OMSI 2: Der Omnibussimulator, wraz z ogólnodostępnymi modyfikacjami: modelu Ikarusa 280.37 (autorstwa Adama Biedy), mapy Wałbrzych 5.0 (autorstwa Daniela Kierzkowskiego) i oprogramowania KOMSI (Omsi-deluxe.de).

W ZSSiO zaparkował Ikarus - 01.2023
Konstruktor symulatora - Kamil Wajda - 01.2023 · fot. www.tz.zssio.pl


Symulator przedstawia kompletną kabinę wraz z zewnętrznym poszyciem autobusu Ikarus 280 i pełnym systemem informacji pasażerskiej. Całość jest interaktywna. Pulpit symulatora jest w pełni sprawny. Działają wszystkie wskaźniki, kontrolki, prędkościomierz, obrotomierz, manometry i przyciski np. dzwonka odjazdu, na żądanie, czy znajdujące się na poręczy oraz nad drzwiami i dzwonka awaryjnego. Pojazd posiada kompletne, działające oświetlenie wewnętrzne, czyli oryginalne lampy sufitowe w kabinie i przestrzeni pasażerskiej, oraz oświetlenie zewnętrzne, tj. reflektory przednie, światła kierunkowskazów i lampy obrysowe. Wszystko oparte na oryginalnej instrukcji obsługi autobusu.

Konkretne elementy pokazują ostatnie Ikarusy, które jeździły w ruchu liniowym po Bielsku-Białej, czyli:

 • Ikarus 280.37 i 37B - ogólne działanie elektroniki, wygląd zewnętrzny oraz model komputerowy,
 • Ikarus 280.70E - ściana kabiny oraz niektóre układy elektroniczne,
 • Ikarusy serii 400 (415, 411, 412, 405) - system informacji pasażerskiej, działanie dzwonka do drzwi.


Symulator jest wyposażony w bogatą ilość detali. Na uwagę zasługują:

 • oryginalne tabliczki m.in “Ikarus - Made in Hungary”,
 • proporczyk, pochodzący jeszcze z MPK Bielsko-Biała,
 • wiatrołap z napisem “Stanie na stopniach wzbronione” z 1982 roku,
 • kasownik KRG-2 wraz ze sterownikiem SRG-2 i zegarem ZRG-3 produkcji zakładów R&G z Mielca (całość w pełni sprawna)
 • radio Unitra Safari 5.


W ZSSiO zaparkował Ikarus - 01.2023
W ZSSiO zaparkował Ikarus - 01.2023 · fot. www.tz.zssio.pl


Najcenniejszym elementem symulatora jest system informacji pasażerskiej: węgierskie wyświetlacze FOK-Gyem - pierwsze wyświetlacze, jakie pojawiły się w Bielsku-Białej, obecnie już niespotykane, nawet na Węgrzech. Browarus wyposażony jest w wyświetlacz przedni (największy), tylny oraz wewnętrzny, który wyświetla aktualny przystanek i numer linii.

Symulator był budowany od 16 stycznia 2017 roku do 22 listopada 2022 roku. Na wyposażeniu Browarusa jest oryginalna instrukcja obsługi Ikarusa i książka do odnotowywania napraw i usterek.

- Panu Kamilowi Wajdzie dziękujemy za podjęcie współpracy z naszą szkołą, a uczniom życzymy „Szerokiej drogi!” - mówią przedstawiciele ZSSiO.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.