bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1162

Laboratorium gier komputerowych na ATH

Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej wzbogacił się o nowe laboratorium wykorzystujące różne techniki oraz oprogramowanie do projektowania oraz animacji gier komputerowych.

Reklama

Laboratorium gier komputerowych na ATH - 01.2023 · fot. ATH Bielsko-Biała


W sali znajduje się 15 stacji graficznych umożliwiających:

  • przeprowadzenie skomplikowanych obliczeń na potrzeby sztucznej inteligencji,
  • modelowanie obiektów 3D, które wykorzystywane są do projektowania gier 2D, 3D w środowisku Unity, Unreal 5.0 oraz Godot,
  • tworzenie cyfrowych awatarów,
  • modelowanie, teksturowanie i animowanie obiektów,
  • i inne.


Ponadto, możliwe jest projektowanie gier obsługujących wszelkiego rodzaju kontrolery lub gogle 3D różnej klasy - począwszy od: Oculus Quest 2, poprzez HP reverb czy Valve Index. Gamę rozwiązań VR uzupełnia Microsoft Holo Lens 2, czyli bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości mieszanej. Umożliwia zapoznanie się z technologią rozszerzonej rzeczywistości (augumented reality) i zoptymalizowanie gry pod wybraną platformę sprzętową.

W laboratorium studenci pracują w grupach. W ramach przydzielonych zadań możliwe jest np. projektowanie oraz modelowanie cyfrowych awatarów postaci. Student staje przed tzw. green screenem, a pozostałe osoby zapisują sekwencję ruchów, którą wykorzystają w opracowywanej grze.

Jak wspomniano, oprócz realizacji projektów gier możliwe jest modelowanie, teksturowanie i animowanie obiektów wykorzystując programy Blender i MakeHuman.

W ramach zajęć studenci poznają także nowe sposoby interakcji człowiek - komputer. Oprócz klasycznych technik, poznają sterowanie poprzez ekrany dotykowe, kontrolery VR (umożliwiające symulowanie gestów) jak i śledzenie ruchów ciała i dłoni. Ruch kończyn dolnych testowany jest z wykorzystaniem bieżni KatVR.

ar / bielsko.info

źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.