Reklama

Edukacja

  • 25 listopada 2022
  • wyświetleń: 2870

[FOTO] Rozmawiali z pierwszakami o bezpieczeństwie na drodze

Kuba i Śruba oraz Sznupek wprowadzali uczniów klas pierwszych z Bielska-Białej w tematy bezpieczeństwa, szczególnie na drodze, oraz informowali o roli elementów odblaskowych, w które powinniśmy być wyposażeni. 23 i 24 listopada w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej odbyła się cykliczna impreza pod hasłem "Bądź i Ty Bezpieczny". Jej organizatorkami są Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej.

Cykliczna impreza pod hasłem "Bądź i Ty Bezpieczny" - 23-24.11.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Bezpieczeństwo na naszych drogach uczestników ruchu, a w szczególności dzieci pozostawia nadal wiele do życzenia. Pomimo zmniejszania się liczby wypadków pochłaniają one nadal wiele ofiar. Analizując, jakie czynniki mają największy wpływ na skalę wypadków drogowych, należy stwierdzić, że jedną z przyczyn, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest brak odpowiedniej widoczności osoby pieszej w porze wieczorowo-nocnej. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci - mówi prezes zarządu Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Alina Porębska-Puszyńska.

- Nasza akcja to kontynuacja kształtowania postaw i nawyków zapewniających bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a także nauka trafności oceny sytuacji na drodze oraz podejmowania właściwych decyzji. Pragniemy uświadomić wszystkim uczestnikom spotkania, jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe w podnoszeniu bezpieczeństwa osób pieszych - dodaje prezes.

Do udziału w tej corocznej imprezie organizatorzy zaprosili uczniów z klas I szkół podstawowych - 1500 dzieci z Bielska-Białej, ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli wychowania komunikacyjnego.

Promowano szeroką gamę elementów odblaskowych. Umieszczenie bowiem takich elementów na odzieży dziecięcej, obuwiu, sprzęcie szkolnym i sportowym poprawia widoczność dziecka, co w zasadniczy sposób może wpłynąć na jego bezpieczeństwo. Jak mówi hasło: "Widoczny znaczy bezpieczny!" w programie spotkań znalazły się zabawy i konkursy z nagrodami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które prowadziły bajkowe postaci - Kuba i Śruba. W filmie Jak być bezpiecznym? wspomagał ich pies Sznupek. Dzieci obejrzały inscenizację teatralną Bezpieczna droga do szkoły. Wszystko to przeplatane było miniwykładami. Były pogadanki dotyczące skutków powstawania wypadków drogowych, szkodliwego działania alkoholu i skutków jego spożywania oraz informacje temat działania odblasków.

Tradycyjnie spotkania kończył pokaz odzieży z elementami odblaskowymi przygotowany przez uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej oraz przez Bielskie Centrum Edukacji. Każdemu uczestnikowi imprezy zostały wręczone elementy odblaskowe, książeczki edukacyjne Bądź bezpieczny na drodze i słodycze.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.