Reklama

Edukacja

  • 8 lutego 2022
  • wyświetleń: 2084

[FOTO] Uczniowie z ZSGiH we Francji. Realizują ciekawy projekt

Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych i Lycée Christian Bourquin w Argelès-sur-Mer we Francji finalizują przedsięwzięcie „Od tradycji po nowoczesne technologie w cukiernictwie w Europie”. Jest to projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Koordynatorem projektu jest mgr Anna Nawrocka-Kaniewska.

Uczniowie z ZSGiH we Francji. Realizują ciekawy projekt · fot. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych


Celem 6-miesięcznego projektu było zwiększenie zainteresowania kierunkiem technik technologii żywności, podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów kształcących się w zawodzie technik technologii żywności, udział w praktycznych zajęciach w międzynarodowej grupie we Francji, podniesienie umiejętności językowych uczniów w celu przygotowania ich do przyszłej pracy zawodowej poza granicami kraju. W listopadzie 2021 roku uczniowie Gastronoma wraz z opiekunami spędzili tydzień w szkole w Argelès-sur-Mer, malowniczo położonym mieście pomiędzy Pirenejami a Morzem Śródziemnym.

Od pierwszych chwil młodzież budowała niezwykłą relację, bez trudu pokonując wszelkie bariery, a także oddawała się pasji cukierniczej. Uczniowie przygotowali tradycyjne francuskie i polskie wypieki, a wspólna degustacja stała się kulinarnym świętem. Uroku całości dodały też lokalne, tradycyjne wyroby piekarnicze, którymi Francuzi chętnie się dzielili. Uczestnicy projektu mogli poznać czarujące pobliskie miasteczka, spotykać wybitnych, znanych ze swojego mistrzostwa cukierników, którzy dzielili się chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem. Znana katalońska cukiernia Olivier Bajard-MeilleurOuvrier de France Pátissier Champion duMonde des MétiersduDessert w Collioure czy piekarnia PensuetMaitreArtisan Boulanger Pátissier zachwyciły wszystkich wyrobami lokalnymi i rzemieślniczymi.

Przed mobilnością zagraniczną uczestnicy projektu długo się przygotowywali, m.in. uczestnicząc 20- godzinnym kursie językowym z j. angielskiego, opracowując prezentacje na temat Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych i informatory turystyczne dotyczące Argelès-sur-Mer i okolic. Uczniowie brali udział w dodatkowych zajęciach przygotowujących ich do spotkania z francuskimi kolegami, licznych spotkaniach informacyjno-organizacyjnych, także w zajęciach praktycznych, na których piekli:
  • kruche mazurki z różą, bakaliami, polewami, lukrami,
  • korzenne, miodowe pierniki z konfiturą śliwkową,
  • drożdżowe rogale świętomarcińskie z nadzieniem z białego maku,
  • aromatyczną szarlotkę z polskich jabłek z lodami bananowymi z advokatem, pianką cynamonową i chipsem z prażonej kaszy jaglanej w miodzie.


Na każdym etapie realizacji projektu młodzież była zaangażowana i miała wpływ na jego kształt oraz na produkty finalne, np. książkę z recepturami cukierniczymi czy słowniczek polsko-angielsko-francuski z najczęściej używanymi słówkami stosowanymi w pracy cukiernika.

Obecnie ta niezwykła przygoda cukiernicza dobiega końca. Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przygotowują produkty finalne, które niebawem zostaną zaprezentowane na uroczystym zakończeniu projektu, a jednocześnie będą dzielić się swoimi projektowymi doświadczeniami.

mp / bielsko.info

źródło: Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.