bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 16 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1896

Ruszył konkurs "Szanuj energię, chroń klimat - Przybij piątkę"

Spotkanie promocyjne 12. edycji kampanii "Bielsko-Biała chroni klimat", a tym samym inauguracja konkursu "Szanuj energię, chroń klimat - Przybij piątkę" odbyło się 12 stycznia w formule on-line. Wzięli w nim udział dyrektorzy placówek oświatowych z Bielska-Białej, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w konkursie. Jego zwieńczeniem będzie organizowany 7 czerwca Beskidzki Festiwal Dobrej Energii Piątka dla ekologii w Bielsku-Białej.

Ruszył konkurs "Szanuj energię, chroń klimat - Przybij piątkę"
Ruszył konkurs "Szanuj energię, chroń klimat - Przybij piątkę" · fot. UM Bielsko-Biała


- W ostatnich latach nasze miasto poniosło bardzo duże nakłady finansowe, aby w sposób twardy walczyć o ochronę środowiska - mam tu na myśli zarówno flagowy program związany z eliminacją niskiej emisji - pieniądze na wymianę kotłów węglowych, ale też program Bielsko-Biała łapie deszcz dotyczący małej retencji. Tych działań twardych, które niestety nasz samorząd kosztują miliony, jest sporo, natomiast to wszystko nie miałoby sensu, gdybyśmy nie dołożyli do tego elementu edukacyjnego, zwłaszcza najmłodszego pokolenia. Bardzo dziękuję państwu, że tak licznie zgłaszacie się do naszego konkursu. Cieszę się, że chcecie wśród najmłodszego pokolenia krzewić wartości ekologiczne - mówił podczas powitania dyrektorów szkół zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak.

Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej od lat wkłada bardzo wiele pracy i zaangażowania w proekologiczne działania edukacyjne. Najważniejszym odzwierciedleniem tych działań jest właśnie kampania "Bielsko-Biała chroni klimat", a wraz z nią konkurs dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także wyjątkowy festiwal. Te proekologiczne działania miasta były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą.

- Zależy nam na zmianach w działaniach mieszkańców naszego miasta na bardziej proekologiczne. Stąd też kampania promocyjno-edukacyjna, którą organizujemy od 2011 roku, angażująca mieszkańców w strategię klimatyczno-energetyczną miasta. Biorą w niej udział celebryci, całe rodziny i uczniowie z różnych grup wiekowych - mówiła naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

12. edycja kampanii Bielsko-Biała chroni klimat nosi nazwę "Piątka dla ekologii w Bielsku-Białej" i opiera się na pięciu zagadnieniach związanych z ekologią: energia i powietrze, woda, przyroda, odpady i elektromobilność. Konkurs ekologiczny "Szanuj energię, chroń klimat - Przybij piątkę" organizowany przez Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej we współpracy z partnerami merytorycznymi bazuje właśnie na tych tematach. Konkurs rozpoczął się 12 stycznia i potrwa do 31 maja br. Kategorie wiekowe to przedszkola i temat energia i powietrze, szkoły podstawowe klasy 1-3 i temat woda, szkoły podstawowe klasy 4-6 i temat przyroda, szkoły podstawowe klasy 7-8 i temat odpady oraz szkoły ponadpodstawowe z tematem elektromobilność. Każdy temat obrazuje jedna z bajkowych postaci, jest Czerwony Kapturek, detektyw Kropelka, ryś Krzyś, mrówka, Prezerohero i Dżulka.

Ideą konkursu są działania proekologiczne uczestniczących w konkursie placówek oświatowych. Dzieci i młodzież przez pięć miesięcy wykonują różnorodne zadania podyktowane im przez organizatorów. Do zaliczenia udziału w konkursie wystarczy wykonanie minimum dwóch zadań, przy czym wykonanie zadania piątego jest obowiązkowe.

Aby na bieżąco towarzyszyć uczestnikom konkursu w ich działaniach, w internetowych mediach społecznościowych Urzędu Miejskiego będą publikowane relacje z nimi związane www.facebook.com/MiastoDobrejEnergii oraz www.miastodobrejenergii.pl/.

Po zakończeniu konkursu komisje konkursowe ocenią prace uczestników i wyłonią zwycięzców. Nagrodzone zostaną trzy miejsca z możliwością przyznania wyróżnień. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii.

Przed przystąpieniem do konkursu placówka oświatowa musi zgłosić chęć udziału za pomocą elektronicznego formularza kontaktowego dostępnego na stronie konkursu www.przybijpiatke.bielsko-biala.pl.

Pytania oraz wątpliwości dotyczące konkursu można kierować do koordynatora konkursu na adres koordynator@przybijpiatke.bielsko-biala.pl.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.