bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 1479

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ATH rozpoczął kolejny rok akademicki

Bielski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w Akademii Techniczno-Humanistycznej rozpoczął kolejny rok akademicki. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 dla słuchaczy z Bielska-Białej odbyła się 11 października w auli Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ATH rozpoczął kolejny rok akademicki
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ATH rozpoczął kolejny rok akademicki · fot. UM Bielsko-Biała


Oprócz wielu znamienitych gości w wydarzeniu wzięła udział dr Halina Moszyńska, założycielka i pierwsza wieloletnia kierownik bielskiego UTW. Dla słuchaczy z Filii UTW w Wilkowicach uroczystość inauguracji odbyła się 12 października w Gminnym Ośrodku Kultury Promyk w Bystrej. Wykład inauguracyjny "O uzdrawiającej sile sztuki, czyli o tym, co jest naprawdę piękne w obu miejscach" wygłosił prof. dr hab. Ernest Zawada. Inauguracjom towarzyszyły koncerty.

Natomiast pierwszy regularny wykład, wpisujący się w obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej, przygotował dla UTW znany historyk Jacek Kachel. W dniu wykładu, 20 października, na ATH słuchaczy odwiedzili zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz wice rektor prof. dr hab. inż. Tomasz Knefel.
Bielski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Akademii Techniczno-Humanistycznej (dawniej filii Politechniki Łódzkiej) od 1996 roku, a od lutego 2014 roku również - jako filia - w gminie Wilkowice. Przyświeca mu idea ustawicznego kształcenia przez całe życie, co realizowane jest poprzez regularne (cotygodniowe) wykłady oraz zróżnicowaną ofertę zajęć fakultatywnych. Od 2018 roku bielskim UTW kieruje Renata Morawska.

- Pandemia COVID-19 wpłynęła na ograniczenie oferty w minionym roku akademickim do wykładów zdalnych. Liczba słuchaczy z ponad 500 przed wybuchem pandemii spadła w roku akademickim 2020/2021 do ok. 100 osób. Obecnie bielski UTW wznowił działalność stacjonarną. Zapisało się już ponad 160 osób, codziennie dołączają nowi słuchacze - informuje kierownik Uniwersytet Trzeciego Wieku w Akademii Techniczno-Humanistycznej Renata Morawska.

UTW ma obecnie w ofercie: cotygodniowe wykłady z różnych dziedzin (w środy na ATH, we wtorki w GOK Promyk w Bystrej), zajęcia ruchowe (nordic walking, gimnastyka taneczna, latino dance, gimnastyka rehabilitacyjna, podstawy jogi i oddechu, gimnastyka chińska Qigong i Tai Chi), kurs komputerowy, zajęcia sekcji malarskiej i brydża. Uniwersytet stopniowo odnawia współpracę z placówkami edukacyjnymi i kultury Bielska-Białej (rozpoczęły się już wykłady dla słuchaczy UTW realizowane w ramach współpracy z Muzeum Historycznym - zarówno w placówkach MH Bielsku-Białej, jak i w Fałatówce w Bystrej).

O ile sytuacja zdrowotna w kraju i naszym regionie pozwoli, stopniowo będzie poszerzana oferta zajęć stacjonarnych. Słuchacze są bardzo spragnieni zajęć na żywo. Mimo coraz większej informatyzacji życia oraz stopniowej edukacji cyfrowej seniorów, najważniejsze w działalności UTW są kontakty bezpośrednie. Uniwersytet jest bowiem nie tylko jednostką uczelni z programem edukacyjnym dla osób 60+, ale również miejscem wymiany myśli, zawierania nowych znajomości wśród słuchaczy i pielęgnowania przyjaźni.

Więcej informacji o bielskim UTW na stronie www.utw.ath.bielsko.pl. Biuro UTW pełni dyżury dla słuchaczy i kandydatów od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-14.00. Przed wizytą w biurze zalecany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel. 33 8279378).

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.