Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Edukacja

  • 6 listopada 2019
  • 25 listopada 2019
  • wyświetleń: 13913

[ZDJĘCIA] Jubileusz I LO w Bielsku-Białej. Kopernik świętował 100-lecie

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. 23 listopada w gmachu szkoły przy ulicy Listopadowej 70 odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem szkolnej społeczności, absolwentów LO i zaproszonych gości, wśród których byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik oraz parlamentarzyści Stanisław Szwed, Grzegorz Puda, Przemysław Koperski i Mirosław Suchoń, a także parlamentarzyści sprzed lat - oboje absolwenci Kopernika - Grażyna Staniszewska i onkolog Rafał Muchacki.

Jubileusz I LO w Bielsku-Białej. Kopernik świętował 100-lecie - 23.11.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Grono absolwentów szkoły - gości jubileuszu było bardzo liczne, dlatego tych, którzy nie zmieścili się w dużej auli tego potężnego gmachu, zaproszono do sali gimnastycznej, dokąd za pomocą kamer przekazywany był obraz z auli. Przybyli znani lekarze, naukowcy, artyści, dziennikarze, nauczyciele…

Najstarszych - znanych organizatorom absolwentów Kopernika, którzy przybyli na jubileusz - Eugeniusza Weźranowskiego (matura 1949 r.) oraz Alfreda Rusina (matura 1950 r.) uhonorowano okolicznościowymi medalami. Spodziewano się także absolwenta i nauczyciela LO, później wykładowcy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie prof. Wiesława Stawińskiego (matura 1949 r.), jednak stan zdrowia nie pozwolił mu na przyjazd do Bielska-Białej.

- Chciałbym się podzielić taką refleksją, że zawód osiągnąłem dzięki studiom, natomiast to, że ukształtowano mnie na przyzwoitego człowieka i nauczono żyć w kulturze, zawdzięczam tylko i wyłącznie tej szkole - powiedział Eugeniusz Weźranowski.

- Serdeczne podziękowania, nie wiem, czy ja na to zasługuję - mówił Alfred Rusin, odbierając medal 100-lecia I LO w Bielsku-Białej.

Jubileuszowe uroczystości zainaugurowała oficjalnie pieśń Gaude Mater Polonia w wykonaniu szkolnego chóru, później wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Trudną historię tworzenia szkoły przypomniał w wystąpieniu dyrektor I LO im. Kopernika Bogusław Głąbek. 17 lipca 1919 r. Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego przyjęła uchwałę powołującą Gimnazjum Realne w Skoczowie. Po dwóch latach funkcjonowania szkołę przeniesiono do Bielska.

- Jak wielka była determinacja ludności polskiej do otwarcia tej szkoły z językiem wykładowym polskim, niech świadczą następujące fakty. Według spisu ludności w Bielsku w 1921 roku miasto zamieszkiwało tylko 24 proc. Polaków. W wyborach gminnych w 1922 r. liczba polskich radnych wynosiła jedynie 11 proc., a w 1924 niespełna 14 - mówił dyrektor B. Głąbek.

We własnym - okazałym, najnowocześniejszym wtedy gmachu, z pierwszym w mieście basenem krytym, w którym to budynku szkoła działa do dzisiaj - ówczesne gimnazjum rozpoczęło naukę 1 września 1927 r., zaś ostatecznie budowę gmachu ukończono w roku szkolnym 1928/1929.

- Trudno nie wiązać obchodzonego niedawno 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ze 100-leciem tej szkoły. Historia jej powstawania pokazuje, jak wielki wpływ na odzyskiwanie polskości w Bielsku, Białej i regionie miała ta szkoła. Dla mnie to wielki prestiż, że mogę być tu dzisiaj na 100-leciu LO im. Kopernika, zwłaszcza, że jestem absolwentem LO im. Żeromskiego. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Trzeba przyznać, że o laur pierwszeństwa w tym mieście zawsze konkurowały te dwa licea, a w czasie, kiedy ja się uczyłem, Kopernik wygrywał - stwierdził prezydent Jarosław Klimaszewski. - Jesteście państwo elitą nie tylko dla miasta, ale i kraju. Jak powiedział Cyceron, to co można zrobić dla narodu, to wykształcić młodzież - dodał prezydent, składając podziękowania i gratulacje nauczycielom i absolwentom I LO.

Specjalne jubileuszowe przedstawienie przygotowała młodzież Kopernika, muzykę na żywo grali uczniowie i absolwenci liceum. Później odbyły się spotkania poszczególnych roczników w klasach, a na koniec wieczorem w hotelu Vienna - bal.

Na jubileusz Kopernika przygotowano dwa wydawnictwa - monografię 100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej 1919-2019 autorstwa absolwenta tej szkoły Sławomira Horowskiego (matura 1987), wydaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, oraz książkę Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku (1919-1939) autorstwa Pawła Bottchera, wydaną przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.