Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Edukacja

  • 7 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 5909

Młody bielszczanin na Uniwersytecie Oksfordzkim

Ubrani w togi, zamknięci w grubych średniowiecznych murach, mówiący hermetycznym językiem? A może pełni pasji, oddani nauce, pielęgnujący uczelniane tradycje? Jak to jest być studentem University of Oxford i członkiem kultowej akademickiej społeczności, przekonało się 30 młodych ludzi z Polski. Wśród tej grupy był Szymon Mol z LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.

Szymon Mol
Szymon Mol z Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej · fot. materiały prasowe


To nie była zwykła szkolna wycieczka. Finaliści konkursu myOXperience, organizowanego przez TDJ Foundation i Project Access Polska, na pięć dni wcielili się w role studentów University of Oxford, mieszkali w założonym w 1571 roku przez królową Elżbietę I Jesus College, wzięli udział w zajęciach i wykładach z profesorami oraz spotkaniach ze studentami.

Program pobytu w Oxfordzie opracowały TDJ Foundation i Project Access Polska, wylot do Wielkiej Brytanii poprzedziło warsztatowe spotkanie finalistów i laureatów myOXperience.

- Uważam udział w MyOxperience za bardzo dobre, owocne doświadczenie, które pozwoliło mi poznać jak wyglądają studia w Wielkiej Brytanii - mówi Szymon Mol z Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. - Szczególnie cenię sobie warsztaty dotyczące aplikacji na Oxford i inne uczelnie brytyjskie. Próbne rozmowy kwalifikacyjne i spotkania z wykładowcami umożliwiły poznanie zadań innego typu niż ten, który spotykam w Polsce. Po uczestnictwie w programie zrozumiałem, że studia za granicą są dostępne dla Polaków w takim samym stopniu jak dla studentów innych narodowości - dodaje.

myOXperience
Laureaci i finaliści myOXperience · fot. materiały prasowe


Biologia molekularna, brexit - i to jak wpłynie na osoby uczące się w Wielkiej Brytanii, analiza sieci społecznościowych, stereochemia, globalne ocieplenie, zastosowanie nauki w sporcie, wykorzystywanie neurobiologii, języki średniowiecznej Wielkiej Brytanii - to wybrane z zajęć, w których uczestniczyli polscy uczniowie. Wszystkie odbywały się w języku angielskim, w kilkuosobowych grupach. Zadbano równieżo praktyczne warsztaty, np. przygotowujące do testów TSA (Thinking Skill Assessment), które są elementem rekrutacji na Oxford oraz próbne rozmowy kwalifikacyjne.

Do konkursu myOXperience zgłosiło się 918 uczniów z całej Polski w wieku 16-17 lat. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 170 osób, w ścisłym finale rywalizowało kilkadziesiąt. Fundacje TDJ Foundation i Project Access postanowiły nagrodzić 51 osób. Wyróżnieni otrzymali kilkumiesięczne wsparcie mentorów w zakresie planowania ścieżki edukacji. 30 laureatów nagrody głównej zyskało dodatkowo pięciodniowy pobyt w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Celem konkursu myOXperience jest promowanie wśród Polaków idei studiowania na renomowanych ośrodkach zagranicznych, m.in. na Oxfordzie, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia kandydatom oraz zwrócenie uwagi na możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów tej uczelni.

Więcej informacji: www.myoxperience.pl i www.facebook.com/myOXperience

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.