Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Edukacja

  • 3 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1514

Gastronom i ATH zorganizowali konferencję dla młodzieży

W miniony czwartek, 28 marca 2019 roku w auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja odbyła się konferencja poświęcona odpowiedzialności za wypowiadane słowa, zorganizowana przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Odwaga mówienia i niemówienia · fot. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych


Celem konferencji miało być wywołanie głębokiej refleksji wokół przerażającego zjawiska, jakim jest nieetyczne wyzwolenie języka z jakichkolwiek ograniczeń, ram i reguł, przyznawania mu prawa do niczym nieograniczonej wolności, wokół poczucia i obyczajowego usankcjonowania bezkarności za stosowanie językowej przemocy na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali charyzmatyczni, mądrzy i zaangażowani społecznie ludzie, którzy niezwykle celnie i niezwykle pięknie docierali swoimi słowami nie tylko uczniów, ale również do nauczycieli bielskiego „Gastronoma”. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Rafał Muchacki, wybitny bielski chirurg onkolog, ksiądz Jacek Pędziwiatr, dyrektor programowy Radia „Anioł Beskidów”, sędzia Marcin Loranc, prezes Sądu Rejonowego w Żywcu, Roman Waluś, wykładowca Akademii Techniczno-Humanistycznej, Anna Szafrańska, dziennikarka Telewizji Polskiej oraz Dorota Wiewióra, szefowa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Poruszenie publiczności było wielkie, a owoce tej nadzwyczajnej lekcji wychowawczej będzie można zbierać każdego dnia. Na scenie pojawili się również uczniowie ZSGiH - Julia Zolich oraz Borys Rosiewicz, którzy swoimi niezwykłymi refleksjami potwierdzali wagę i sens tego typu inicjatywy. Prelekcji z uwagą wysłuchał Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, Janusz Kaps oraz inspektor Miejskiego Zarządu Oświaty, Aleksander Pietrzak. Konferencję poprowadzili nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych - Ewelina Kaps, Ewa Kwiatkowska-Kos oraz Marek Świerczek. Autorką pomysłu konferencji i całego projektu jest Ewelina Kaps, nauczycielka ZSGiH oraz dr Justyna Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH.

Konferencja była pierwszą częścią projektu - "Odwaga mówienia i niemówienia" - kolejna odbędzie się 17 kwietnia 2019 roku i adresowana będzie do uczniów pozostałych szkół średnich w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.