Co, gdzie, kiedy?

 • 8 lipca 2024
 • 14 lipca 2024
 • wyświetleń: 933

Big Jump 2024 - w ochronie czystej wody

Za nami:

Tegoroczna akcja Big Jump odbędzie się 14 lipca (niedziela) o godzinie 15.00. W tym dniu, o tej godzinie w wielu miastach Europy, ludzie biorący udział w wydarzeniu będą wchodzić do rzek, strumyków, jezior i mórz, manifestując w ten sposób swoje zaangażowanie w ich ochronę. Klub Gaja razem z Koalicją Ratujmy Rzeki i Koalicją Czas na Odrę zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do europejskiej akcji BIG JUMP i wejścia do wody z przekazem - „Rzeki w naszych rękach”.

BIG JUMP 2024 - świętujmy czyste rzeki
BIG JUMP 2024 - w ochronie czystej wody · fot. Klub GajaRzeki wylewają. Rzeki wysychają. Rzeki zamieniają się w śmierdzące i zabójcze dla życia ścieki. Rzeki w dobie katastrofy klimatycznej przestrzegają nas przed skutkami naszego postępowania z przyrodą. Woda jest źródłem życia i dobrem wspólnym, o które powinniśmy dbać razem. Rzeki są naszym skarbem przyrodniczym, kulturowym i społecznym. Dlatego trzeba je chronić.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, koordynator akcji BIG JUMP w Polsce, komentuje - „Nie chodzi nam w tej akcji tylko o wejście do wody czy proste zanurzenie stóp w jej nurcie, choć to jest piękne i relaksujące. Chodzi o przypominanie, że to my obywatele i obywatelki, mamy możliwość wpływu na politykę i gospodarkę. Żyjący świat, który nas otacza, możemy objąć naszymi rękami poprzez nasze wybory i działania. Wchodźmy do wody z okrzykiem - Rzeki w naszych rękach. Niech nas usłyszą!”.

Woda ma znaczenie polityczne i gospodarcze. Budowa stopni wodnych, zapór, regulowanie biegów rzek to ogromny biznes. Powinniśmy zaprzestać betonować rzeki, zlikwidować tysiące niepotrzebnych stopni, jazów i zapór oraz przywrócić rzekom przestrzeń!

„Polki i Polacy działający na rzecz ochrony rzek, współpracujący w tym zakresie z organizacjami społecznymi, mówią jasno: Rzeka nie jest rzeczą! Wiedza o tym, że woda nie bierze się z kranu, a ryby ze sklepu, a zdrowe, żywe rzeki mają wpływ na jakość naszego życia jest coraz powszechniejsza. Czas, by zrozumiały to instytucje odpowiedzialne za stan zasobów wodnych. Oczekujemy, że w przetargach Wód Polskich projekty renaturyzacyjne zaczną dominować nad nieracjonalnymi w dobie katastrofy klimatycznej regulacjami rzek i budową sztucznych zbiorników” - mówi Marta Majka Wiśniewska, członkini zarządu Fundacji Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki.

Rzeki potrzebują świadomych obywatelek i obywateli. Możemy apelować, by fundusze rządowe i samorządowe przeznaczane były na ich renaturyzację. Przypominajmy politykom, że woda i rzeki są naszym dobrem wspólnym i powinny być szanowane i chronione.

Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju, z Koalicji Czas na Odrę, dodaje - „Sytuacja na Odrze jest w tym roku ponownie na krawędzi katastrofy. Tym bardziej wybrzmiewa nadchodzący od żyjących nad wodami społeczności lokalnych postulat czystych i żywych rzek, w miejscu kanałów dla ścieków i towarowej żeglugi. W całej Europie potrzebujemy powrotu rzek do natury - do tego zobowiązuje przyjęte przed miesiącem Prawo Odbudowy Przyrody (Nature Restoration Law), które przewiduje m.in. renaturyzację 30 tysięcy kilometrów rzek w UE do 2030 roku. Potrzebujemy naturalnych rzek, nie tylko by służyły do kąpieli, ale przede wszystkim chroniły nas przed powodziami, suszami i innymi katastrofami".

KTO MOŻE PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO BIG JUMP?

Symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są suszą, regulacjami i betonowaniem, może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

JAK ZORGANIZOWAĆ WŁASNY BIG JUMP ?

• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta!
• 14 lipca 2024 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj - bądź ostrożny nad wodą! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Klub Gaja od 2005 roku organizuje i koordynuje BIG JUMP w Polsce przy współpracy
z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. W tym roku partnerami akcji są Koalicja Ratujmy Rzeki i Koalicja Czas na Odrę.


BIG JUMP 2024 odbędzie się m.in • rzeka Biała, Bielsko-Biała, Park Włókniarzy - organizator Klub Gaja, Jacek Bożek,
 • tel. 603 636 554,
 • rzeka Dobra, Gmina Długołęka - organizator Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Radosław Gawlik, tel. 605 037 417,
 • zatoka Pucka, Hel, mała plaża przy Domu Morświna - organizator Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Kąpa tel. 609 631 670,
 • Czarna Hańcza - organizator Fundacja Ekorozwoju, Krzysztof Smolnicki, tel. 601 205 658,
 • fontanna przy Urzędzie Gminy Wielkiej Wsi, Szyce, Plac Wspólnoty 1 - organizator Janusz Bończak, Koordynator Wielkowiejskiego Targu, tel. 501 410 229,
 • Wisła, Warszawa, Plaża Poniatówka - organizator Zieloni, Ewa Sufin-Jacquemart, tel.664 673 700,
 • potok Szczawnik, wypływający z góry Chełmiec w Górach Wałbrzyskich - organizator Ewa Ciepielewska, artystka, Flow/przepływ, tel. 504 632 876.

Zac / bielsko.info

źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.