Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 marca 2023
  • wyświetleń: 1404

Exo-Material: wystawa rzeźb w Muzeum Historycznym

Za nami:

Od 17 marca do 27 sierpnia w Starej Fabryce będziemy mogli obejrzeć wystawę Agaty Agatowskiej zatytułowaną Exo-Material.

exo material


Miejsce: Stara Fabryka - oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, pl. Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała.

Indywidualna wystawa Agaty Agatowskiej, przygotowana w ramach Nagrody Dyrektora Muzeum Historycznego przyznanej podczas 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022. Na ekspozycję składają się trzy, uzupełniające się wzajemnie cykle prac: Fashion (Moda), Machines (Maszyny), Exo-Material (Poza-Materialny), których motywem przewodnim jest podjęty przez autorkę dyskurs z materią i fizycznością rzeźby. Prezentowane prace pochodzą z lat 2008-2022.

Przy użyciu tradycyjnych ujęć rzeźbiarskich, takich jak głowa, tors, postać, Agata Agatowska nieustannie eksperymentuje z formą, tym samym poszerzając ją o nowoczesne elementy. Artystka w swoich pracach balansuje na granicy realizmu i fantazji, sztuki figuratywnej i abstrakcji, tradycji i współczesności, tworzy swoiste „kolaże rzeczywistości”.

Inspiracją dla niej są pokazy mody, rakiety, samoloty, bajki dla dzieci, teatr. Autorka jako tworzywa używa brązu, aluminium i mastiku (rodzaj żywicy epoksydowej, technika autorska), często lakieruje prace, stosując odważne, jaskrawe barwy czerwieni, fioletów, błękitów, żółcieni, śmiało nawiązując do popkultury.

Poprzez swoją nieoczywistość, zarówno w warstwie formalnej, jak i tematycznej, rzeźby Agaty Agatowskiej mają moc zadziwienia widza, prowokują do zadawania pytań i rozważań, nie tylko w kontekście estetycznym.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 17 marca o godzinie 17:00 w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Stara Fabryka pl. Żwirki i Wigury 8.

Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Wystawa Exo-Material w Muzeum Historycznym

ar / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.