bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 21 stycznia 2023
  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1299

[ZDJĘCIA] Jubileuszowa 25. Zadymka. Najpierw zagrali dla Afryki

Wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej, 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędą się aż w trzech miesiącach. Wszystko rozpoczął 27 stycznia koncert charytatywny w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej na rzecz wsparcia budowy pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej. Zobaczcie zdjęcia! Zadymka będzie miała swoją kolejną odsłonę w marcu - i letnią - w czerwcu.

Reklama

Koncert ZADYMKA FOR AFRICA w Bielskim Centrum Kultury - 27.01.2023 · fot. Lucek Cykarski / BCK


W koncercie 27 stycznia udział wzięły sławy, których specjalnie przedstawiać nie trzeba: Urszula Dudziak (wokal), Anna Maria Jopek (wokal), Stanisław Soyka (wokal), Piotr Wojtasik (trąbka), Maciej Sikała (saksofon), Bernard Maseli (wibrafon, marimba), Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Kazimierz Jonkisz (perkusja), Marcin Kaletka (saksofon), Ireneusz Głyk (wibrafon) i Piotr Matusik (fortepian).

- Z propozycją organizacji koncertu zgłosił się do mnie Piotr Wojtasik. Ten wybitny trębacz, kompozytor i pedagog był w 2022 roku rezydentem-wykładowcą w African Music School, szkole muzycznej, którą założył i rozwija w Republice Środkowoafrykańskiej polski misjonarz brat Benedykt Pączka - tak o idei koncertu podczas konferencji prasowej w Ratuszu, promującej wydarzenie, mówił twórca Bielskiej Zadymki Jazzowej Jerzy Batycki.

- Piotr jest pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w AMS. Namówił grupę wybitnych polskich muzyków do udziału w koncercie, z którego dochód przeznaczony będzie na wsparcie budowy i działalności tej pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły muzycznej - dodał.

Republika Środkowoafrykańska od blisko 10 lat pogrążona jest w walkach zbrojnych i konfliktach. W tym jednym z najuboższych państw świata aż 65 procent dzieci zmuszane jest do pracy fizycznej lub wcielane do wojska, a władze przez ponad pół wieku nie wybudowały ani jednej szkoły. AMS działa, wykorzystując slogan: Instrumenty zamiast broni.

W zapowiedziach koncertu organizatorzy cytują pomysłodawcę wybudowania szkoły brata Benedykta Pączka:

- Zdecydowaliśmy się pracować z miejscową młodzieżą i ich rodzinami, dając dzieciom szansę na pozytywną drogę życiową. Projekt AMS rozwijamy od 2015 roku. W Polsce pomagają nam przyjaciele, którzy od 2020 roku działają w ramach nowo powstałej fundacji AKEDA. Wspólnie wybudowaliśmy pierwsze budynki szkoły i przystosowaliśmy je do użytkowania. Szkoła rozwija się również dzięki muzykom, którzy przylatują do AMS, aby uczyć naszą młodzież, zazwyczaj na okres jednego semestru. Jesteśmy pozytywną iskrą w kraju, gdzie dzieci znają głód i strach. AMS jest pozytywnym sygnałem, który wysyłają Polacy do ludności w RŚA.

Fundacja AKEDA powstała w 2020 roku z inicjatywy Piotra Gajdy oraz osób związanych z bratem Benedyktem Pączką. AKEDA stawia sobie za cel pomoc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, ze szczególnym uwzględnieniem ludności afrykańskiej. Jej flagowym projektem jest African Music School, dla której organizuje finansowanie. Od lutego 2022 roku jest również mocno zaangażowana w pomoc dla uchodźców ukraińskich w Polsce.

Dochód z biletów na koncert Zadymka for Africa w BCK bezpośrednio zasili konto Fundacji AKEDA zarejestrowanej w KRS pod numerem: 0000842372. Warto dodać, że artyści wystąpią w Bielsku-Białej charytatywnie.

Zadymka for Africa


Zadymkowy rozbiegBielska Zadymka Jazzowa odbywa się po raz dwudziesty piąty. Organizatorzy bardzo chcieli, aby w tym roku festiwal wrócił do terminu zimowego, ale rok 2023 jest rokiem zmian. Przez 19 lat sponsorem tytularnym festiwalu była Grupa Lotos, która została sprzedana.

- W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów z nowym sponsorem tytularnym. Dopóki nie zostaną one zakończone podpisem na umowie, zobowiązałem się, że nie będę rozmawiał na ten temat. Ale niebawem również państwo poznają naszego nowego sponsora - zapowiadał J. Batycki.

Z racji właśnie przedłużających się rozmów, organizatorzy musieli przesunąć termin głównych koncertów festiwalu, tak jak rok i dwa lata temu z powodu pandemii, na czerwiec. Ale, tak jak w 2022 r. zaplanowali zadymkowy rozbieg w marcu - 2 marca odbędą się dwa koncerty w BCK połączone z dwoma wielkimi nazwiskami - wystąpią amerykański saksofonista Chris Potter i fantastyczny amerykański trębacz Randy Brecker, zdobywca pięciu nagród Grammy, znany i bliski Polsce - ponieważ jego korzenie wywodzą się z Tykocina. Będzie mu towarzyszyła saksofonistka Ada Rovatti, prywatnie jego żona. Następnego dnia - 3 marca - odbędzie się tradycyjny koncert na Szyndzielni.

#ZadymyRobimyGłówne koncerty jubileuszowego festiwalu zaplanowano od 12 do 18 czerwca w Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu. Na ogłoszenie listy wykonawców trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz wiadomo, że na czerwiec planowany jest, pod hasłem #ZadymyRobimy, zjazd osób, które w jakikolwiek sposób pomagały przy organizacji Bielskich Zadymek Jazzowych przez 25 lat.

- Za pośrednictwem mediów chcemy dotrzeć do tych ludzi - wolontariuszy - z którymi biliśmy związani w ciągu minionego ćwierćwiecza, którzy uczestniczyli w powstawaniu festiwalu. Chcemy po pierwsze nawiązać z nimi kontakt, po drugie zaprosić na specjalny koncert, który odbędzie się właśnie w czerwcu pod hasłem #ZadymyRobimy. Z jednej strony na scenie będą muzycy związani z festiwalem i z naszym miastem, a z drugiej strony zasiądą osoby zaproszone - wolontariusze, sponsorzy, partnerzy bliscy festiwalowi. Będzie to kulminacyjny moment obchodów 25-lecia. Czekamy na wszystkich - zapraszał J. Batycki.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.