bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 14 listopada 2022
  • wyświetleń: 269

Klub Książki w PBW o książce "Powróceni" Abdulrazaka Gurnaha

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza na 48. spotkanie w ramach Klubu Książki. Tematem dyskusji będzie najnowsza powieść Abdulrazaka Gurnaha, "Powróceni".

Reklama

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym 30 listopada o godz. 16.30 - na żywo w siedzibie BP (ul. Komorowicka 48) oraz zdalnie (link do sesji wyślemy w dniu spotkania).

Prowadzenie: Jarosław Hess.

O książce:

Powieść laureata Nagrody Nobla 2021 w dziedzinie literatury. Wielopokoleniowa saga o stracie, miłości i niepamięci osadzona w Afryce Wschodniej, na początku XX wieku.

Ilyas jako dziecko uciekł z domu, a następnie został porwany przez żołnierza z Schutztruppe i stracił kontakt z bliskimi. Po latach wraca, ale rodzice już dawno nie żyją - udaje mu się jedynie odnaleźć siostrę. Afiya, wychowywana przez przybranych krewnych, doświadczyła przemocy i nie sądziła, że kiedykolwiek będzie zdolna do miłości. Khalifa tylko pozornie miał wpływ na swój los: zarówno praca, jak i żona zostały dla niego wybrane. Hamza, oddany w zastaw za długi, trafił do oddziału askarysów, ale ocalał z wojny, która naznaczyła go na zawsze. Teraz wraca i próbuje ułożyć sobie życie.

Gurnah splata losy tej czwórki w porywającą opowieść o młodych ludziach, o ich codzienności, pragnieniach, ale także trudnych wyborach moralnych, których dokonują. Chociaż są ofiarami przemocy, bywają też jej sprawcami, gdyż ich życie toczy się w cieniu wielkiej historii i nadciągającej wojny.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.