Wiadomości

  • 30 marca 2024
  • 31 marca 2024
  • wyświetleń: 2574

[FOTO] Udało się! Na lotnisku w Kaniowie młodzi naukowcy testowali swoją sondę kosmiczną

CanSat to konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, polegający na budowie minisatelity wielkości puszki. Bierze w nim udział grupa licealistów z Bielska-Białej, która na lotnisku w Kaniowie przetestowała swoją sondę kosmiczną. Udało się!

Test CanSata na EPKW Kaniów - 15.03.2024 · fot. Nebula Cansat 2023/2024


O co chodzi w konkursie CanSat i jakie funkcje ma mieć minisatelita? Urządzenie ma wykonać misję podstawową polegającą na zmierzeniu temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego. To nie tylko wyzwanie informatyczno-fizyczno-matematyczne, ale również organizacyjne. Konkurs ma na celu przede wszystkim przybliżenie młodym osobom kosmosu, ale uczy on również współpracy w grupie oraz dobrej organizacji czasu.

Sonda, przygotowana przez licealistów z Bielska-Białej, ma nazwę Nebula". Dlaczego? Po angielsku słowo to oznacza "mgławica". Są to obłoki gazu i pyłu międzygwiezdnego, które mogą być zarówno miejscem narodzin młodych gwiazd, jak i pozostałościami po tych gwiazdach, które eksplodowały jako supernowe. Są jednymi z najpiękniejszych form, jakie oferuje nam kosmos. - Inspirując się tym co wielkie i nam odległe, chcieliśmy przyjrzeć się czemuś równie wspaniałemu, tuż pod naszymi nosami - podkreślają młodzi naukowcy.

Jak licealiści zbadają jedną z próbek zebranych przez swoją sondę? Ich tajną bronią jest barwienie Grama - to metoda, która pozwala identyfikować i analizować bakterie na podstawie rodzaju ich ściany komórkowej. - Po wylądowaniu naszej sondy weźmiemy jedną z próbek zebranych w atmosferze i rozprowadzimy ją na szkiełku mikroskopowym. Po dodaniu kilku barwników, a następnie przemyciu próbki będziemy mogli zobaczyć wyraźny różowo-fioletowy obraz bakterii pod mikroskopem - wyjaśniają.

Młodzi naukowcy są już po testach ich sposobu analizy próbek na Ziemi. - Pobraliśmy i rozmnożyliśmy bakterie zebrane przez naszą sondę na własnoręcznie wykonanej pożywce LB Lennox, a za inkubator posłużył nam Thermomix - relacjonują.

Za autorami projektu "Nebula Cansat 2023/2024" inny z ważnych testów - sprawdzenie ich CanSata w jego naturalnym środowisku.

- Dzięki uprzejmości EPKW Kaniów oraz firmie WP Aero-Tech udało nam się zrzucić naszego CanSata z pokładu samolotu. Były to z pewnością jedne z najbardziej stresujących minut w naszym życiu, ale wszystko się udało! Spadochron zadziałał, a sonda pobrała próbki powietrza do późniejszej analizy. Cieszymy się, że przeprowadziliśmy tak wyjątkowy test i mamy nadzieję, że następnym razem nasza sonda wzniesie się w powietrze już na Pustynii Błędowskiej - opowiadają.

Loading...


To nie koniec przygód młodych naukowców w konkursie CanSat. Ich dalsze poczynania można znaleźć na profilu "Nebula Cansat 2023/2024" na Facebooku. Finał konkursu CanSat Online i prezentacje wyników badań i wyłonienie zwycięzców nastąpi w kwietniu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.