bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 czerwca 2022
  • 21 czerwca 2022
  • wyświetleń: 8447

Ruszyła budowa OKO. Kamień węgielny wmurował wicepremier Gliński

Dzisiaj odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wydarzenie odbyło się z udziałem władz państwowych i samorządowych, między innymi ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

Reklama

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022 · fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Oficjalna nazwa obiektu to "Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej". Rozwinięcie skrótu OKO to "Obszar Kreacji Obrazu". Obiekt już powstaje w sąsiedztwie siedziby Studia Filmów Rysunkowych - wyremontowanej willi Rotha przy ul. Cieszyńskiej. Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku.

Przypomnijmy, założeniem Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstaje przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, jest połączenie różnych form rozrywki i edukacji, umożliwiając dzieciom i ich rodzicom naukę poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych. Projekt stworzony zostanie w oparciu o dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem czy Smokiem Wawelskim i Bartolinim Bartłomiejem. Projekt finansowany jest z funduszy EOG, środków Ministerstwa Kultury oraz środków Miasta Bielska-Białej.

Wizualizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej · fot. MWE Sp z.o.o, Nizio Design International


- Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma nie tylko stworzyć atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów, ale także doprowadzić do ożywienia miasta i regionu. Dużą zaletą projektu jest fakt, że w przyszłości może zostać rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy - podkreślali w styczniu, po podpisaniu umowy z wykonawcą inwestycji - Bielskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego - przedstawiciele SFR.

Dzisiaj odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Wydarzenie odbyło się z udziałem władz państwowych i samorządowych, między innymi ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022 · fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


- Nasze centrum w Bielsku-Białej będzie ściągało ludzi z całej Polski, a nawet Europy. Centrum Bajki i Animacji ma być na tyle atrakcyjne, aby ludzie mogli przyjeżdżać do tego pięknego miasta i poznać ten wspaniały region. Chcemy rozwijać polską produkcję filmową. Działamy wspólnie - centralny szczebel i samorząd, ale też środowisko animatorów, artystów i ludzi związanych z produkcją filmową, którzy dbają o to, żebyśmy mogli rozwijać nasze projekty w obszarze animacji - mówił podczas uroczystości członek rządu.

- Realizujemy nasze zobowiązanie dotyczące rozwoju Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - miejsca, znanego wszystkim pokoleniom Polaków. Ta inwestycja wpisuje się w szereg inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat. W tej chwili w Polsce realizujemy ponad 300 projektów muzealnych. To niebywała satysfakcja kiedy co miesiąc otwieramy nowe miejsce pamięci. Polakom zależy na tym, aby polska kultura w wielu wymiarach się rozwijała. Ta instytucja połączy tradycję i tożsamość z nowoczesnością, najnowszymi trendami technicznymi oraz przemysłami kreatywnymi - dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podziękował natomiast za to, że inwestycja powstaje właśnie w naszym mieście. - To bez wątpienia wielki dzień dla miasta, dla mieszkańców, w ich imieniu chciałem podziękować, że ta inwestycja powstaje. Ona jest wpisana w tożsamość i w DNA naszego miasta. Tradycje filmów rysunkowych w Bielsku-Białej to jeden z naszych poważniejszych atutów, niektórzy twierdzą, że najpoważniejszy. Można powiedzieć, że nam - bielszczanom poszczęściło się, że to centrum będzie stało tu jesienią przyszłego roku - mówił prezydent Bielska-Białej. - Co ważne, tu nie tylko powstaje obiekt, ale jego przyszłość jest jasno określona. Każde wsparcie, które gmina będzie mogła dać na ten cel, swoją cegiełkę dołoży, przy udziale Rady Miejskiej oczywiście - deklarował.

Budowa centrum to jedno, natomiast studio ma również plany dotyczące nowych produkcji. Podczas uroczystości mówił o nich dyrektor SFR Maciej Chmiel. - Kiedy obejmowałem to stanowisko, dostałem dwa cele. Pierwszy to budowa muzeum animacji, co widzimy gołym okiem. Drugi cel, to przywrócenie procesu kreatywnego. Pracujemy w tej chwili nad sześcioma w sumie pomysłami, z czego jeden z nich to serial Bystre oczka adresowany do dzieci z deficytem wzroku, serial Warzywne biuro śledcze, czyli kryminalne historie adresowane do widza między 8 a 12 rokiem życia i pełnometrażowy film Husarz, który przenosi nas na początek wieku XVII - zdradził tajemnice produkcji Maciej Chmiel.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji - 20.06.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Akt erekcyjny odczytał dyrektor SFR. - W 75. rocznicę powstania Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej otwiera nowy rozdział swojej działalności, rozpoczynając budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji zwanego od dzisiaj OKO - jako Obszar Kreacji Obrazu. Będzie to połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki, będzie to przestrzeń przyciągająca mieszkańców i turystów, będzie to nowoczesna wizytówka Bielska-Białej. Dnia 20 czerwca 2022 roku w obecności znamienitych gości niniejszy akt erekcyjny podpisali wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Maciej Chmiel, prezes zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Ewelina Walkowicz oraz ksiądz Marcin Stopka - czytamy w akcie erekcyjnym.

Pod aktem podpisali się także obecni na uroczystości inni ministrowie - Stanisław Szwed i Grzegorz Puda - oraz poseł Przemysław Drabek.

Następnie odbyło się wmurowanie aktu w specjalnie przygotowany do tego cokół. To zakończyło oficjalne uroczystości.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.