bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 października 2021
  • 13 października 2021
  • wyświetleń: 1037

Prąd droższy dla przedsiębiorstw! Jak ustrzec się przed podwyżką?

Artykuł sponsorowany:

To już pewne, prąd w 2022 zdrożeje i to znacząco. Prognozy podają, że podwyżka będzie mieściła się w przedziale od 11 do 20%. Dotyczy to głównie gospodarstw domowych, firmy jednak zapłacą za prąd jeszcze więcej. Znamy już bowiem dokładny wzrost stawki opłaty mocowej. Podwyżka wyniesie ponad 34%.

EkoSun


Podwyżka uderza w przedsiębiorcówJak opublikował Prezes Regulacji Energetyki, stawka opłaty mocowej w 2022r. dla odbiorców biznesowych wyniesie 102,60 zł/MWh. To jest ponad 34% więcej niż dotychczas. Łatwo więc obliczyć jak zwiększą się koszty stałe w przedsiębiorstwie. W gospodarstwach domowych podwyżka wyniesie od 2,37 zł do 13,25zł miesięcznie - zależnie od zużycia energii. To jednak nie koniec podwyżek. Eksperci szacują, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci min. 200zł więcej w skali roku. W firmach podwyżka będzie jeszcze bardziej dotkliwa. Sam wzrost opłaty mocowej o ponad 34% znacząco podwyższy koszty prowadzenia działalności, zwłaszcza w przedsiębiorstwach, które najwięcej energii zużywają w godzinach szczytowego zapotrzebowania (od 7:00 do 21:00, od poniedziałku do piątku). Zakładając, że koszty poboru energii mogą stanowić aż 20% kosztów stałych przedsiębiorstwa, nie trudno obliczyć jak odbije się to na portfelach przedsiębiorców. Czy można ustrzec się przed podwyżkami?

Tańszy prąd? Prąd ze słońca!Jak informuje Krzysztof Kania, członek zarządu firmy Ekosun z Bielska - Białej (www.ekosun.pl) zainteresowanie firm instalacjami fotowoltaicznymi jest z miesiąca na miesiąc coraz większe. Produkcja własnego prądu ze słońca stała się równie popularna w firmach, co w gospodarstwach domowych. Skąd wynika popularność tego rozwiązania w przedsiębiorstwach? - Odpowiednio dobrana i wykonana instalacja fotowoltaiczna w polskich warunkach powinna wyprodukować w ciągu roku ok. 950 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Możemy więc przyjąć, że już przy obecnych cenach prądu, inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w ciągu 4 lat. Gwarancja wynosi 25 lat, zatem nie trudno obliczyć jakie przynosi zyski - wyjaśnia Krzysztof Kania. Nic więc dziwnego, że to właśnie względy ekonomiczne decydują o tym, że firmy wybierają ogniwa fotowoltaiczne jako główne źródło energii w przedsiębiorstwie. Rosnące sukcesywnie ceny energii z pewnością przyczynią się do tego, że trend ten jeszcze nabierze na sile.

EkoSun


OZE w Bielsku - BiałejTrend inwestowania w OZE widać także w naszym regionie. Do grona firm korzystających z zielonej energii wciąż dołączają kolejni przedsiębiorcy działający na terenie Bielska - Białej i okolic. Ostatnim z firmowych klientów firmy Ekosun była Iguana Group Sp. z o.o., dla której zespół Ekosun wykonał instalację o mocy 49,5 kWp. Pracę Ekosun możemy zaobserwować też na dachach budynków firmy Martes Sport w Bielsku - Białej (obie instalacje fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 49 kWp każda). Na produkcję prądu ze słońca z firmą Ekosun zdecydowały się także m.in. firmy z Wilkowic (np. Mika Sp. z o.o., 49,58 kWp na dachu hali produkcyjno - magazynowej), Kóz ( firma ANGA Uszczelnienia Mechaniczne Sp. z o.o. , 47,63 kWp) czy Bystrej (Centrum Pulmonologii i Torakochirurgi, 79,2 kWp). Jakie rozwiązania najczęściej wybierają przedsiębiorcy? Dotychczas firmy najchętniej inwestowały w mikroinstalacje, czyi takie, których moc nie przekracza 50 kWp. Taka instalacja nie wymaga specjalnej dokumentacji, koncesji, wiąże się z bezpłatnym podłączeniem do sieci. Zapotrzebowanie na energię w różnych przedsiębiorstwach jest różne. Moc instalacji powinna być dobrana tak, by optymalnie zbliżyć się do poziomu 100% autokonsumpcji wyprodukowanej energii. W niektórych przypadkach instalacja powyżej 50 kWp będzie więc lepszym rozwiązaniem. - Na rynku pojawia się coraz więcej pytań o realizację instalacji przekraczających moc 50 kWp. Biuro Ekosun występuje o warunki przyłączenia, pisze projekt budowlany, dostosowuje układ pomiarowy, a wykonanie telemechaniki to tylko część projektu. Zawsze też dokładnie kalkulujemy opłacalność tej inwestycji dla przedsiębiorcy, znajdując dla niego optymalne rozwiązanie - zapewnia Krzysztof Kania. Jeśli więc jesteście zainteresowani poznaniem tematu i sprawdzeniem, czy w waszej firmie rozwiązanie to przyniesie realne oszczędności, umówcie się z doradcą technicznym, który odpowie na wszystkie pytania i wykona bezpłatny audyt.

www.ekosun.pl/kontakt
tel. 730 100 725

EkoSun