bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 września 2021
  • 26 września 2021
  • wyświetleń: 5963

[FOTO] Don Pedro z Mypingiem pojawili się na ul. 11 Listopada

Dzisiaj na ulicy 11. Listopada dokonano odsłonięcia rzeźby Don Pedra, czyli Szpiega z Krainy Deszczowców z popularnej serii "Porwanie Baltazara Gąbki". Jest to kolejny obiekt na szlaku Bajkowe Bielsko - Biała.

Don Pedro z Mypingiem pojawili się na ul. 11 Listopada - 22.09.2021 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Odsłonięcia rzeźby dokonały dzieci z Przedszkola nr 15. Później był czas na poczęstunek ciastkiem promocyjnym - „KaramBBą” - oraz projekcje kreskówki "Porwanie Baltazara Gąbki".

Wybór miejsca, w którym umieszczono rzeźbę Don Pedra z Mypingiem, nawiązuje do fabuły powieści i animacji, w których szpieg z okrzykiem „Carramba!” niestrudzenie podążał za głównymi bohaterami. Czający się na placu Don Pedro spogląda teraz z niewielkiej odległości na Smoka i kucharza. Myping, znajdujący się u jego stóp, też jest postacią z książki - stada tych stworów odwiedzały księstwo Kraka.

- Mam nadzieję, że to kolejny element bajkowego szlaku w naszym mieście, który jak wiemy podoba się i bielszczanom i turystom, szczególnie tym młodszym. Cieszę się, że takie inicjatywy są realizowane, zwłaszcza z udziałem środków europejskich. I to nie jest ostatnie słowo! Bielskie Studio Filmów Rysunkowych, które za chwilę rozpocznie remont swoich budynków, jest bogate w fantastyczne postacie, a my na tej kanwie mamy nadzieję kontynuować wytyczanie naszego bajkowego szlaku - podkreśla Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska - Białej.

Na uroczystości odsłonięcia rzeźby był również syn autora powieści Porwanie Baltazara Gąbki Stanisława Pagaczewskiego Tomasz Pagaczewski opowiadał o okolicznościach powstania książki i kłopotach z ówczesnym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Porwanie Baltazara Gąbki jest polskim kolorowym serialem animowanym, zrealizowanym w latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. Seria liczy 13 odcinków, każdy z nich trwa około 6 minut.

Don Pedro to piąta kompozycja rzeźbiarska na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który od kilku lat jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Szpieg z Krainy Deszczowców dołączył do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego Łowcy Zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i Kucharza Bartoliniego Bartłomieja. Przedsięwzięcie, wspierane finansowo z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa - jest realizowane we współpracy z partnerem czeskim - Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku.

Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury turystycznej poprzez stworzenie nowej, atrakcyjnej wizytówki miasta. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała będzie promowany po obydwu stronach granicy. Projekt realizuje Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który pragnie zapraszać gości z Czech do odwiedzin w Bielsku-Białej nie tylko w celu zakupów, ale także po to, aby poznali bajkowe rzeźby nawiązujące do dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz inne atrakcje turystyczne miasta. Działania podejmowane w ramach tego projektu będą realizowane do końca 2021 roku.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.