Wiadomości

  • 7 kwietnia 2021
  • 8 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 11390

Dramat szczepień na Podbeskidziu - konferencja Mirosławy Nykiel

W środę pod biurem poselskim Mirosławy Nykiel w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa w sprawie dramatycznej sytuacji szczepionkowej na Podbeskidziu. Posłanka odniosła się m.in. do sytuacji na Podkarpaciu. - Bielsko-Biała znajduje się na szarym końcu jeśli chodzi o poziom wyszczepienia: dotychczas zaszczepiono u nas 34,6 tysięcy osób, co stanowi 20,3% populacji miasta - wskazała.

Konferencja ws. szczepionek pod biurem poselskim Mirosławy Nykiel - 07.04.2021 · fot. Biuro Poselskie Mirosławy Nykiel / materiały prasowe


- Już 11 stycznia złożyłam interpelację w sprawie zbyt małej ilości punktów szczepień na Podbeskidziu. Już wtedy przewidywałam chaos organizacyjny szczepień. Drugą interpelację złożyłam 13 stycznia. Do dziś nie otrzymałam żadnej odpowiedzi od Ministra Zdrowia - powiedziała posłanka Mirosława Nykiel.

- Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw dotkniętych pandemią. Trzecia fala uderzyła Polskę szczególnie mocno, a liczba nadmiarowych zgonów osiągnęła niespotykany od drugiej wojny światowej poziom. Co robi w tej sytuacji rząd? Wprowadza chaos w szczepieniach. Miesza w już nieudolnym i niesprawiedliwym Narodowym Programie Szczepień - uważa M. Nykiel.

- Wskaźnik szczepienia w Polsce jest w porównaniu do innych krajów europejskich dramatycznie niski. Wynosi on 17,5 na 100 mieszkańców. Na Węgrzech wynosi on 34, w Estonii 22, a w Danii 20. Całe szczęście, dzięki staraniom Unii Europejskiej, jeszcze w tym miesiącu do naszego kraju trafi 7 milionów szczepionek. Obecny system szczepień musi zostać zmieniony, ponieważ nie radzi sobie on z organizacją nawet znacznie mniejszej ilości szczepień. Dlatego domagamy się uruchomienia centrów powszechnych szczepień w każdym mieście w Polsce - wskazała podczas konferencji posłanka.

- Warto tutaj podziękować lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim pracownikom służby zdrowia, których wielkie poświęcenie w walce z pandemią sprawiło, że służba zdrowia jeszcze jakoś działa. Jednak, przez nieudolność rządu system ochrony zdrowia w całym kraju jest w zapaści.
Widać to szczególnie w naszym regionie: Bielsko-Biała znajduje się na szarym końcu jeśli chodzi o poziom wyszczepienia: dotychczas zaszczepiono u nas 34,6 tysięcy osób, co stanowi 20,3% populacji miasta. Dla porównania, wskaźnik ten wynosi 39% w Katowicach, 36% w Poznaniu, 30% w Krakowie i 28% w Warszawie. Rekordzistą jest Rzeszów, gdzie liczba szczepień odpowiada około 63% populacji stolicy Podkarpacia.


Loading...


Posłanka wskazała, że ten wskaźnik jest jeszcze gorszy w powiatach ościennych. Według rządowych danych, zaszczepiono jedynie 10,4% mieszkańców powiatu bielskiego, 11,4% mieszkańców powiatu żywieckiego, 15,1% mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz 6,7% mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Tymczasem, sytuacja pandemiczna na Śląsku, a szczególnie na Podbeskidziu jest nieporównywalnie gorsza niż w Rzeszowie. Jednak rząd, zamiast poważnie podejść do walki z koronawirusem, woli za pomocą szczepionek prowadzić kampanię wyborczą w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Dla przykładu, 6 kwietnia w województwie podkarpackim odnotowano 334 nowe zakażenia, podczas gdy w woj. Śląskim było to 1228 zakażeń, prawie czterokrotnie więcej.

Mirosława Nykiel powiedziała o jeszcze jednym niepokojącym wskaźniku, jakim jest zwiększona śmiertelność.

- W Bielsku-Białej w marcu zmarło aż 406 osób, dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku, i o 50 więcej niż w najgorszym momencie 2 fali pandemii w listopadzie 2020 roku. Jest to największa liczba zgonów od drugiej wojny światowej. Wielu tych śmierci można byłoby zapobiec, gdyby nie nieudolna polityka rządu - wskazała.

- Narodowy Program Szczepień nie działa prawidłowo. Przekonało się o tym tysiące bielszczan dzwoniących na infolinie Ministerstwa Zdrowia, bądź bezpośrednio do punktów szczepień. Poszczególne punkty dostają często po 30 szczepionek tygodniowo, co stanowi krople w morzu potrzeb naszego regionu. Ludzie dostają terminy w Częstochowie, Raciborzu czy Gliwicach, co wiąże się z podróżą, która w czasie pandemii jest niebezpieczna bądź wręcz niemożliwa - powiedziała Mirosława Nykiel.

Konferencja ws. szczepionek pod biurem poselskim Mirosławy Nykiel  - 07.04.2021
Konferencja ws. szczepionek pod biurem poselskim Mirosławy Nykiel - 07.04.2021 · fot. Biuro Poselskie Mirosławy Nykiel / materiały prasowe


Biuro Poselskie Mirosławy Nykiel podaje, że jak wynika z informacji Beskidzkiej Izby Lekarskiej, w Warszawie wszyscy 80-latkowie są już zaszczepieni, podczas gdy na Podbeskidziu jeszcze bardzo wiele brakuje do takiego stanu rzeczy.

- W naszym regionie szczepionek jest po prostu nieporównywalnie mniej do innych części kraju - komentuje posłanka.

- Przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale przytoczę jeden: do mojego Biura Poselskiego zwróciła się pani Jolanta, woźna w jednej z bielskich szkół, która mimo programu szczepień pracowników szkół, nie została zaszczepiona. Nie dostała nawet informacji o możliwości zaszczepienia się. Pandemia to nie tylko zakażenia koronawirusem, to również setki tysięcy osób chorujących na nowotwory czy serce. Odwołuje się im ratujące życie zabiegi. Rząd nie robi absolutnie nic aby tym ludziom pomóc - mówiła Mirosława Nykiel.

- Jako platforma obywatelska przedstawiliśmy program reformy ochrony zdrowia który zakłada: bilans zdrowia polaków po covid-19 - wszyscy chętni polacy przejdą badania diagnostyczne odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia, szybką ścieżkę pomocy, sieć 100 szpitali leczących bez limitu, zdiagnozowane choroby, szybka ścieżka pomocy, bez limitów w poradniach i na oddziałach szpitalnych dla pacjentów, program rehabilitacji pocovidowej oraz specjalne oddziały w pozostałych szpitalach - przedstawiła Mirosława Nykiel.

- Potrzebne są nie gigantyczne punkty szczepień z przepychającym się tłumem zdesperowanych Polaków, jak na stadionie narodowym w Warszawie. Polityka szczepień skupiona na PR i słupkach sondaży tak się kończy. Chaos w rejestracji szczepień nie ma nic wspólnego z brakami w dostawach szczepionek - uważa posłanka.

- Na całym Podbeskidziu powinniśmy zaszczepić ok. 600 tysięcy dorosłych Polek i Polaków. 138 punktów szczepień to stanowczo za mało. Jako odpowiedzialna opozycja podsuwaliśmy i wciąż proponujemy rządowi gotowe rozwiązania - wskazuje Nykiel.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu w sprawie szczepień w Bielsku-Białej interweniował także poseł Przemysław Koperski. Piszemy o tym w artykule Interwencja ws. drastycznie niskiego poziomu szczepień Bielsku-Białej.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj