bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 grudnia 2020
  • 6 grudnia 2020
  • wyświetleń: 4444

Na placu Wojska Polskiego stanął jarmark z ludowym rękodziełem

Ze względu na sytuację pandemiczną nie zorganizowano w tym roku jarmarku bożonarodzeniowego. Jednak Euroregion Beskidy postanowił dać bielszczanom choć namiastkę świątecznej atmosfery - na placu Wojska Polskiego pojawiło się stoisko z ludowymi wyrobami.

Na placu Wojska Polskiego stanął jarmark z ludowymi wyrobami - 04.12.2020 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB


Wszyscy, którzy szukają pomysłu na niebanalny prezent lub chcą nabyć oryginalną pamiątkę, powinni odwiedzić stoisko na pl. Wojska Polskiego. Można na nim znaleźć dziełka znanego twórcy ludowego ze Stryszawy - Piotra Mentela, który osobiście je sprzedaje.

- Sztuka wykonywania zabawek ludowych to nasza rodzinna tradycja. Robili je mój dziadek Julian Mentel, babcia Stefania Mentel i tata Tadeusz. Wymyślili słynnego ptaszka stryszawskiego i wiele innych zabawek stryszawskich. Od lat podtrzymuję rodzinną tradycję i rzeźbię koniki, ptaszki, bryczki, karuzelki, klepoki, a także szopki bożonarodzeniowe. Wszystko wykonywane jest ręcznie i malowane farbami ekologicznymi - mówi Piotr Mentel, który szczególnie lubi strugać koniki i ciekawie opowiada, jak wyrzeźbić ptaszka z odchyloną głową do powieszenia na ścianie.

- Nie mamy tu żadnej chińszczyzny, tylko same ręcznie wykonywane zabawki oraz słodycze - zapewnia Krzysztof Mrowiec z biura podróży Prezydent Travel. - W obecnych czasach turystyka kuleje, więc postanowiliśmy połączyć siły i podtrzymać tradycję - podkreślał K. Mrowiec.

Stoisko jest otwarte w godz. 10.00-18.00 i czynne będzie do 22 grudnia.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.