bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 listopada 2020
  • 19 listopada 2020
  • wyświetleń: 4827

Fundusze Norweskie wesprą budowę bielskiego Centrum Bajki i Animacji

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy bielskim Studiu Filmów Rysunkowych znalazła się w gronie dwudziestu zwycięskich projektów, na które przekazano fundusze norweskie. Całkowity koszt budowy Centrum wyniesie 32 miliony złotych.

Wizualizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej · fot. MWE Sp z.o.o, Nizio Design International


Ponad 240 mln zł zostanie przekazanych na realizację 20 projektów, które decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego otrzymały dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa w ramach Programu Kultura - Działanie 1: Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Wśród wybranych projektów jest m.in. budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

Całkowity koszt budowy Centrum wyniesie 32 miliony złotych. Poza funduszami norweskimi (kwota 15 milionów budżet składa się w zdecydowanej większości ze środków Ministerstwa Kultury, a także Miasta Bielsko-Biała. Gmina pod budowę wniosła także działkę.

Wizualizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Wizualizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej · fot. MWE Sp z.o.o, Nizio Design International


- To bardzo dobra wiadomość dla przyszłości naszego Studia. Bardzo się cieszę się, że projekt Interaktywnego Centrum wchodzi w fazę realizacji. Po jego ukończeniu Studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony na produkcji filmowej, którą zamierzamy rozbudować, z drugiej zaś strony na rozrywce i edukacji medialnej, którą zapewni Centrum Bajki i Animacji - mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych.

Na początku przyszłego roku ruszą przetargi do inwestycji, a następnie prace rozbiórkowe i budowlane. Przewidziany termin zakończenia budowy i otwarcia Centrum to rok 2023.

Łącznie złożono 224 wnioski (131 -do Poddziałania 1.1: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego oraz 93 do Poddziałania 1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury dla prezentacji dziedzictwa kulturowego). Sumaryczna wartość projektów wyniosła ponad 2,88 mld PLN, zaś wartość wnioskowanego dofinansowania przekroczyła 1,89 mld PLN i ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru alokację. Wnioski były bardzo dobrze przygotowane, w znacznej części przewidywały współpracę z partnerami z Państw-Darczyńców, w ich ramach przewidziano ciekawą i zróżnicowaną ofertę kulturalno-edukacyjną i szkoleniową - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się aż 189 projektów (110 w ramach Poddziałania 1.1. i 79 w ramach Poddziałania 1.2.), które zostały najpierw ocenione przez Komitet Ekspertów, a następnie rozpatrzone przez Komitet Selekcyjny, który przygotował rekomendacje.

ar / bielsko.info, źródło: Materiały prasowe

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.