Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • wyświetleń: 6002

Czym różni się polski system edukacyjny od amerykańskiego?

Materiał partnera:

Amerykańskie wykształcenie jest popularne na całym świecie, a uniwersytety takie jak Harvard, Yale i Princeton są cenione nie tylko wśród studentów, ale także w świecie nauki. Różnice między amerykańskim szkolnictwem wyższym a polskim są dość duże. Zebraliśmy główne cechy amerykańskich szkół wyższych, aby w skrócie dać wiedzę o studiach w tym kraju.

CECHY EDUKACJI W USAW ostatnich latach polski system edukacyjny zbliżył się do europejskiego i amerykańskiego dzięki tak zwanemu procesowi bolońskiemu, czyli przejściu na tradycyjne poziomy kształcenia dla Zachodu: licencjat i magister. Amerykańskie studia podyplomowe mogą trwać dwa lata, w przeciwieństwie do polskiego rocznego programu.

Studenci obcokrajowcy w Stanach Zjednoczonych mają do dyspozycji kilka opcji adaptacyjnych - kurs przygotowawczy (1 rok) poza programem licencjackim lub kurs adaptacyjny, który zbiega się z pierwszym kierunkiem licencjackim.

KOSZT STUDIOWANIA W POLSCE I USARóżnica w systemach edukacyjnych znajduje również odzwierciedlenie w kosztach edukacji. W Polsce zdobycie wyższego wykształcenia jest znacznie tańsze niż w Stanach Zjednoczonych, szczególnie jeśli wybierzemy studia zaoczne.

Koszt 1 kursu (1 rok) na polskich uniwersytetach różni się w zależności od poziomu akredytacji (uniwersytet, akademia, szkoła wyższa itp.), prestiżu szkoły, wybranej specjalności i miasta. Można bowiem uzyskać tytuł licencjata w cenie od 150 do 1600 dolarów, tytuł magistra od 200 do 1100 dolarów za rok akademicki.

W USA koszty studiowania też są różne i zależą od nazwy uniwersytetu, jego członkostwa w legendarnej Lidze Bluszczowej oraz od stanu. Szkolenie będzie kosztować od 8 000 do 50 000 USD przez 1 rok akademicki. Amerykanie częściej niż Polacy biorą kredyty studenckie na edukację, które planują spłacić w trakcie i po ukończeniu studiów.

SPORTY NA UNIWERSYTETACH W USADrużyny sportowe amerykańskich uniwersytetów to kultowe zjawisko w Stanach Zjednoczonych. Ich uczestnicy mają szansę wziąć udział w wielkim sporcie. Młodzi zawodnicy podejmują wiele wysiłków na treningach, aby zmienić swoje życie i zostać zawodowymi sportowcami. Czasami wyniki akademickie są gorsze, ale przyszłe gwiazdy NBA lub ligi baseballowej nie są zbyt zaniepokojone tym.

Powodem, dla którego studenci delegują pisanie esejów i wypracowań firmom, takim jak grademiners.com, jest brak czasu na zbieranie i przetwarzanie informacji. Wynika to częściowo z faktu, że studenci są zajęci pracą dorywczą, występowaniem w sportowym zespole uniwersyteckim lub po prostu są niezbyt zorganizowani.

Różnice w systemach edukacji w Stanach Zjednoczonych i w Polsce są znaczne, dlatego polski kandydat, starający się o studia w Stanach Zjednoczonych musi wziąć pod uwagę trudny okres adaptacji. Jednak opłaca się przebrnąć przez te trudności i wysiłki, w celu zdobycia wysokiej jakości edukacji i prestiżowego dyplomu.