bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 grudnia 2019
  • wyświetleń: 303124

Ile kosztuje studnia głębinowa w Bielsku-Białej?

Artykuł sponsorowany:

Planujesz budowę studni? Dowiedz się, jak wykopać studnię, czego potrzebujesz by to zrobić oraz czy dużo za to zapłacisz.

Studnie głębinowe Bielsko - rodzaje i budowa studni głębinowejObecnie każdy budynek mieszkalny musi mieć dostęp do wody bieżącej. Czasami nie można przyłączyć go do sieci wodociągowej i trzeba stworzyć studnię. W zależności od sposobu wykonania dzielą się one na 2 rodzaje:
  • Kopane (kręgowe) - tradycyjne, najczęściej wykonywane ręcznie. Tworzy się je, wpuszczając do wykopu cembrowinę, czyli betonowe kręgi, które mają zapobiec osuwaniu się ścian.
  • Wiercone (głębinowe) - wykonywane z użyciem specjalnej wiertnicy i dwóch rur.


Wydajność tych pierwszych jest niska, a ich wykonanie proste, lecz pracochłonne. W zależności od rodzaju gruntu studnie kręgowe mają od 4 do 12 m głębokości. Ponieważ szybko się zamulają i zanieczyszczają, kopie się je bardzo rzadko.

Studnie Głębinowe Bielsko-Biała.jpg
Studnie Głębinowe Bielsko-Biała.jpg


Wiercenie studni głębinowejRozsądniejsze okazuje się wywiercenie studni głębinowej. Odwiert odbywa się przy zastosowaniu wiertnicy oraz dwóch rur: osłonowej i filtracyjnej. Tę pierwszą wwierca się w pobliżu warstwy wodonośnej, a następnie obsypuje warstwą żwiru, co usprawnia dopływ wody do rury filtracyjnej z atestem do wody pitnej (umieszczanej wewnątrz osłonowej).

Zwykle studnie głębinowe mają ponad 8 metrów głębokości. Uniemożliwia to samoczynne zassanie wody do ich wnętrza i wymusza zastosowanie pompy głębinowej.

Pompy głębinowe - wybór, rodzaje, cennikZatapialne pompy głębinowe posiadają napęd elektryczny przystosowany do pracy w wodzie i umożliwiają jej pobór na dużych głębokościach (od 20 do nawet 200 metrów). Dobiera się je odpowiednio do średnicy studni i montuje poniżej lustra wody.

Zaletą pomp głębinowych jest to, że pracują wewnątrz studni, nie hałasując. Kłopotliwa okazuje się z kolei naprawa wymagająca wyjmowania odwiertu wraz z rurą. Choć teoretycznie są bezawaryjne, warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia przed zmianami napięcia, utratą fazy i przeciążeniami.
Przy wyborze pompy głębinowej zwróć uwagę na jej wydajność, moc silnika oraz wysokość podnoszenia. Za urządzenia niskiej i średniej klasy zapłacisz od 300 do 1400 zł, za bardziej zaawansowane - nawet kilka tysięcy.

Pobierając wodę z dużych głębokości, zaopatrz się też w zbiornik hydroforowy. Ich ceny to średnio 300-1000 zł.

Studnie głębinowe - wymagania, badania geologiczne, pobór wody pitnejSzczegóły dotyczące odwiertu ustala się na podstawie badania geologicznego. Umożliwia ono nie tylko uzyskanie tzw. profilu litologicznego, lecz także odpowiednie dobranie średnicy rur, długości filtra i poziomu jego osadzenia. Wiercąc na oślep, tracisz czas i narażasz się na większe koszty.

Aby wykonać odwiert, należy spełnić określone wymogi prawa budowlanego. Wiercenie studni głębinowych wymaga pozwolenia, jeżeli:
  • pobór wody jest większy niż 5 m3 na dobę,
  • jest ona głęboka na ponad 30 m,
  • wodę pobiera się na cele gospodarcze,


Aby uzyskać pozwolenie w Bielsku-Białej, należy wypełnić odpowiedni wniosek, dołączając do niego dokumentację geologiczną, rysunki wskazujące lokalizację studni, a także oświadczenie o posiadanym prawie do zarządzania nieruchomością na cele budowlane. Niektóre organy administracyjne wymagają dodatkowych dokumentów.

Studnia głębinowa kosztCena za metr bieżący odwiertu studni głębinowej w miejscowości Bielsko-Biała zależy od warunków gruntowo-wodnych, użytych materiałów i indywidualnych stawek firm w poszczególnych miastach. Będzie niższa przy płytkiej i wydajnej warstwie wodonośnej, a wzrośnie, gdy okaże się wymagane użycie drogich filtrów.

Średnie rynkowe koszty wiercenia studni głębinowych (w zależności od średnicy rur) wynoszą 150-300 zł za metr bieżący. Obejmują niezbędne materiały (rura, filtr), ale w pompę należy zaopatrzyć się samemu. Uśredniając stawki i zakładając, że będziesz potrzebować odwiertu na 15 m, całkowita cena wykonania studni głębinowej wyniesie Cię:
  • Odwiert - 15 m x 230 zł = 3450 zł
  • Pompa = 800 zł
  • Zbiornik hydroforowy = 600 zł

Łączny koszt studni głębinowej 4850 zł. Pamiętaj, że czekają Cię później opłaty za prąd i konserwację urządzenia.

--
HYDRO DRILL SP. Z O.O.
tel. 500 600 833
tel. 512 747 243
E-mail: biuro@hydro-drill.pl
https://www.studniepolskie.pl