Wiadomości

  • 14 lutego 2019
  • wyświetleń: 3601

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kuba, Śruba i policjanci rozdawali pieszym odblaski

Wspólne patrole policjantów z drogówki, wspierane przez przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pojawiły się w centrum Bielska-Białej. Policjantom towarzyszyły tym razem maskotki znane z kreskówek - Kuba i Śruba. Piesi otrzymywali odblaski.Działania prowadzone były w ramach akcji "Bezpieczni = Widoczni", które honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych i rowerzystów, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30-40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Kuba, Śruba i policjanci rozdawali pieszym odblaski · fot. KMP Bielsko-Biała


Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji "Widoczni - bezpieczni", policjanci i przedstawiciele fundacji zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Akcja "Widoczni - bezpieczni" potrwa całą zimę. W okresie tym dni są krótkie, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.