bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 5956

Podstawówka nr 13 oszczędza

Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej już trzeci rok realizuje projekt Euronet 50/50. Celem projektu jest zaoszczędzenie wody, prądu i gazu przy minimalnych nakładach inwestycyjnych.

Idea projektu Euronet 50/50 zakłada wprowadzenie finansowej zachęty do oszczędzania energii, która polega na tym, że zaoszczędzone pieniądze w poszczególnych latach w 50% wracają do szkoły. Korzyść jest zarówno dla szkoły, która może otrzymać dodatkowe pieniądze, ale i dla władz samorządowych, które płacą rachunki ponosząc niższe koszty.

W „trzynastce” stawiają na oszczędzanie energii · fot. UM Bielsko-Biała


Najważniejszym jednak celem projektu Euronet 50/50 jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.

Realizację projektu Euronet 50/50 szkoła rozpoczęła w roku 2010 od rzeczowej i zachęcającej rozmowy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Bielska-Białej ds. Zarządzania Energią Piotrem Sołtyskiem.

W pierwszej kolejności o przystąpieniu do projektu zostali poinformowani nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice. Drugim krokiem było dokonanie przeglądu energetycznego szkoły, czyli dokładne zbadanie, gdzie jest największe zużycie prądu, wody i gazu. Następnie sporządzono plan pracy, którego celem było oszczędzanie energii, wody i gazu oraz podniesienie świadomości ekologicznej wśród całej społeczności szkolnej.

Podczas szkolnego festynu w maju 2011r. „Majówka z 13” szkoła popularyzowała założenia projektu Euronet 50/50 oraz urządziła wystawę plakatów na temat projektu Engage angażującego mieszkańców Bielska-Białej w działania na rzecz ochrony klimatu.

Wszystkie działania podjęte w szkole na rzecz projektu Euronet 50/50 zaowocowały w pierwszym roku realizacji sporymi oszczędnościami, które wyniosły 26.650,82 zł. Zgodnie z ideą projektu Euronet 50/50 szkoła otrzymała połowę tej kwoty, którą wykorzystano na zakup 2 laptopów, 2 projektorów, aparatu fotograficznego oraz zorganizowano wycieczkę dla uczniów najbardziej zaangażowanych w realizację projektu Euronet 50/50 do Centrum Bajki w Pacanowie.

W kolejnym roku szkolnym 2011/2012 szkoła kontynuowała rozpoczęte działania. Podczas Międzynarodowej Konferencji „ Nowa Energia”, która odbyła się 13-14 września wystąpiła nauczycielka koordynatorka projektu Bernadeta Sitek omawiając działania i efekty realizacji projektu Euronet 50/50 w szkole. Natomiast Dyrektor Szkoły Grażyna Czarkowska odebrała dyplom uznania. Realizacja kolejnych działań oraz kontynuacja pracy na rzecz projektu Euronet 50/50 pozwoliła zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy za rok 2011, a oszczędności wyniosły 31.026,01 zł. Wiadomość ta bardzo ucieszyła nie tylko osoby najbardziej zaangażowane w realizację projektu, ale całą społeczność szkolną i rodziców uczniów.

W związku z tym, że szkoła odniosła wielki sukces i uzyskała największe oszczędności spośród wszystkich szkół w Polsce biorących udział w projekcie Euronet 50/50, władze Stowarzyszenia Polska Sieć „Energie Cites” zaprosiły szkolną koordynatorkę projektu Bernadetę Sitek na Międzynarodową „Konferencję Euronet 50/50 Europejska Sieć Centrów Edukacyjnych” w Krakowie dnia 12 marca, podczas której przedstawiła projekt, program realizacji oraz osiągnięcia szkoły. Podczas konferencji głos zabierali przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie Euronet 50/50 oraz władze Stowarzyszenia Polska Sieć „Energie Cites”: Maria Stankiewicz - Dyrektor Stowarzyszenia, Anna Jaskuła-zastępca dyrektora, p. Patrycja Płonka-asystent projektu. Podczas konferencji odbyła się również prezentacja plakatów wykonanych przez uczniów pod hasłem Projekt Euronet 50/50. Urząd Miejski z Bielska-Białej reprezentowała w konferencji Katarzyna Kordas-Inspektor Biura Zarządzania Energią.

Kolejna Międzynarodowa Konferencja odbyła się w Grecji na wyspie Kreta w Heraklionie, na którą zaproszono tylko dwie szkoły z Polski: Szkołę Podstawową nr 13 w Bielsku-Białej i Szkołę Podstawową nr 11 w Dąbrowie Górniczej. Konferencja prowadzona była w języku angielskim, a osiągnięcia naszej szkoły przedstawiła, nauczycielka j. angielskiego Ewelina Biegun. Podczas konferencji na Krecie zaprezentowali swoje działania na rzecz projektu Euronet 50/50 przedstawiciele szkół oraz instytucji publicznych z wielu krajów Unii Europejskiej-Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Węgier, Niemiec oraz Polski.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.