bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 października 2018
  • wyświetleń: 3869

Zobowiązali się, że odbudują pomnik. Dotrzymano słowa

Zgodnie z harmonogramem idą prace związane z budową Skweru Stulecia w Czechowicach-Dziedzicach, na którym stoi już odbudowany Pomnik Wolności. W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców.

Pomnik Wolności - 25.09.2019 · fot. czecho.pl


Na Skwerze Stulecia, który powstaje nieopodal ronda Żołnierzy Niezłomnych, trwają ostatnie prace brukarskie. Niebawem na teren budowy wejdzie firma, która zagospodaruje plac zielenią. Posadzone zostaną drzewa liściaste, krzewy oraz kwiaty. Wykonane zostaną również trawniki darniowe (trawa z rolki).

Jak informuje Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Plac powinien być gotowy na listopadowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już kilka tygodni temu zakończył się montaż pomnika. Od frontu na obelisku umieszczono te same elementy, które pomnik posiadał przed zburzeniem, czyli medalion z popiersiem Józefa Piłsudskiego, godło Polski oraz napis: "Nie damy ziemi skąd nasz ród" z dopiskiem 1918 - 2018.

Z tyłu monumentu znajduje się herb Czechowic-Dziedzic oraz napis "Pro Memoria. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. A.D. 2018". Na plincie umieszczono dwie alegoryczne figury legionisty i górnika-powstańca.

Pomnik Wolności - 25.09.2019
Pomnik Wolności - 25.09.2019 · fot. czecho.pl


Pierwotny Pomnik Wolności ufundowany został przez społeczeństwo gminy Czechowice-Dziedzice w 10-lecie wymarszu ochotniczego do Legionów pod komendą A. Janika w obronie granic Rzeczypospolitej pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego w roku 1914. Pomnik usytuowany był vis-a-vis dworca PKP, miejsce to ówcześnie służyło społeczeństwu do zgromadzeń publicznych.

Plac Wolności był w dwudziestoleciu międzywojennym miejscem wielu ważnych patriotycznych uroczystości. Tutaj obchodzono rocznice Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 Listopada oraz rocznice legionowe. Te ostatnie były bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta, wszak 40 ochotników już 25 sierpnia 1914 roku wyruszyło z Dziedzic i Czechowic do Legionów Piłsudskiego. Po tuż wybuchu II wojny światowej pomnik został zburzony przez Niemców.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.