bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 czerwca 2018
  • wyświetleń: 5436

Przy ATH odsłonięto pierwszy pomnik wydrukowany techniką 3D

26 czerwca Akademia Techniczno-Humanistyczna obchodziła swoje święto. Tradycja obchodów sięga 1969 roku, kiedy to w Bielsku-Białej utworzona została Filia Politechniki Łódzkiej. Po uroczystym Senacie, na Skwerze Poetów, nastąpiło odsłonięcie pomnika poetki, powieściopisarki i działaczki kulturalnej Kazimiery Alberti.

Odsłonięcie pomnika poetki, powieściopisarki i działaczki kulturalnej Kazimiery Alberti · fot.


Po uroczystym Senacie, na Skwerze Poetów, nastąpiło odsłonięcie pomnika poetki, powieściopisarki i działaczki kulturalnej Kazimiery Alberti. To moment, na który od czasu ogłoszenia wyników konkursu "Ławeczka", czekali wszyscy sympatycy poetki, a także pasjonaci inżynierskich innowacji.

Pomnik, jako pierwszy w Polsce, został bowiem wydrukowany techniką 3D, przy użyciu polimerów, z dodatkiem grafenu, którego Akademia Techniczno-Humanistyczna jest wiodącym producentem w Polsce. Jak zapewnia Łukasz Mikłowski z firmy Finnotech, która wydrukowała postać poetki, rzeźba powinna wytrzymać 100 lat.

Oficjalnego odsłonięcia dokonali: rektor ATH prof. Jarosław Janicki i Rafał Sonik, fundator pomnika.

Postać Kazimiery Alberti, szczególnie jej intensywną i bogatą działalność kulturalną, przypadającą na lata 30 XX wieku w Białej Krakowskiej i Bielsku, przybliżył historyk dr Jacek Proszyk.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.