bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 2961

Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci

Zainaugurowano siódmą edycję akcji "Sprzątamy Beskidy z PTT". Frekwencja była fantastyczna! Szlaki w Beskidzie Śląskim posprzątało ponad 300 osób!

Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci · fot. PTT


Wśród 302 osób sprzątających szlaki w rejonie Klimczoka było tym razem 229 dzieci i młodzieży, reprezentujących Oddział PTT w Bielsku-Białej wraz z działającymi przy nim Kołem PTT w Kozach oraz Szkolnymi Kołami PTT z Dąbrowy Górniczej, Kóz (dwa) i Rybarzowic, Oddział PTT w Chrzanowie wraz z młodzieżą z pięciu Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT, Fundację Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzie z podopiecznymi z placówek w Bielsku-Białej, Kętach, Międzyświeciu, Oświęcimiu i Pszczynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Międzyrzecza Górnego oraz sympatycy organizowanej przez nasz Oddział akcji.

Jako pierwsi wystartowali na trasę licealiści ze Szkolnego Koła PTT przy LO w Kozach, którzy już w piątek udali się na nocleg do schroniska PTTK na Błatniej. Ich trasa wiodła niebieskim szlakiem z Wapienicy i dalej, już żółtym, przez Stołów i Trzy Kopce w stronę Klimczoka.

Duża grupa z Chrzanowa sprzątała oba szlaki wiodące na Klimczok od strony Bystrej - niebieski i czerwony, z kolei SK PTT „Groniczki” z Kóz posprzątało szlak zielony prowadzący z Kóz przez Przełęcz Kołowrót.

Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci
Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci · fot. PTT


Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej jako cel postawiły sobie posprzątanie szlaku niebieskiego ze Szczyrku przez Górkę, podobnie jak część grupy bielskiego oddziału PTT, która sprzątała szlak zielony biegnący od Szczyrku Biłej.

Od strony Bielska-Białej na szlaki wyszły aż trzy grupy. Podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia wędrowali z Olszówki Górnej na Dębowiec, skąd podzieleni na dwie grupy sprzątali szlaki zielony i czerwony w stronę Szyndzielni i dalej do schroniska „Klimczok”. Duża grupa z Oddziału PTT w Bielsku-Białej wzmocniona dziećmi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Międzybrodzia wybrała do sprzątania żółty szlak prowadzący z Wapienicy.

Najdłuższą trasę wybrała młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Krokus” z Rybarzowic, która ze swojej miejscowości przeszła do Buczkowic, skąd najpierw ścieżką spacerową dotarła do Chaty na Groniu, by następnie skierować się do schroniska „Klimczok” żółtym szlakiem.

Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci
Sprzątanie szlaków Beskidu Śląskiego. Zebrano aż 3600 litrów śmieci · fot. PTT


Poszczególne grupy schodziły się pod schronisko PTTK „Klimczok” kolejno, w zaplanowanych godzinach, a więc mniej więcej od 12 do 13. Jako pierwsi dotarli uczniowie z LO w Kozach oraz Dąbrowy Górniczej. W pobliżu schroniska czekało już na nich ognisko, na którym mogli usmażyć przepyszne kiełbaski dostarczone przez sponsora akcji, firmę Łukosz z Chybia i zjeść je ze świeżym pieczywem z Piekarni Capri w Rybarzowicach, która również wspiera akcję. Dla nikogo nie zabrakło tej smacznej przekąski.

Choć niemal wszystkim grupom wydawało się, że szlaki są całkiem czyste, po podliczeniu wszystkich zbiorów okazało się, że zebrano aż 3600 litrów śmieci. Były wśród nich standardowy butelki szklane i plastikowe, puszki po napojach, czy papierki, choć trafiły się i rarytasy w postaci plastikowych sanek, butów narciarskich, dziurawego garnka czy parasolki.

Wspólnie spędzony przy schronisku czas podsumowało wspólne zdjęcie, po którym wszystkie grupy rozeszły się w różnych kierunkach. Nie zapominamy oczywiście o podziękowaniach dla kierownictwa schroniska PTTK „Klimczok” pod Magurą za jak zawsze ciepłe przyjęcie i pomoc w zwiezieniu śmieci, Przedsiębiorstwa Komunalnego ze Szczyrku za ich zabezpieczenie oraz dla naszego głównego sponsora Grupy Kęty S.A., bez wsparcia którego tegoroczne sprzątanie szlaków nie mogłoby się odbyć w takiej skali.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.