bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 kwietnia 2018
  • 21 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4691

Mur zamkowy w końcu zostanie wyremontowany!

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ogłosiło przetarg na przebudowę muru oporowego Zamku Książąt Sułkowskich!

zamek, mur
Mur zamkowy w końcu zostanie wyremontowany! · fot. bielsko.info


O murze bielskiego zamku zrobiło się głośno po koniec 2015 roku. Wówczas Miejski Zarząd Dróg zamknął chodnik, który prowadzi wzdłuż muru oporowego przy zamku. Okazało się, że odpadające fragmenty cegieł zagrażają bezpieczeństwu pieszych.

W połowie 2016 roku mur został doraźnie zabezpieczony metalową siatką. Rozwiązanie to pozwoliło na ponowne dopuszczenie do ruchu 100-metrowego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Zamkowej. Wówczas w budżecie województwa śląskiego próżno było szukać środków na remont muru zamkowego, który według szacunków może pochłonąć nawet milion złotych.

mur zamek
Mur oporowy przy zamku zabezpieczony metalową siatką · fot. bielsko.info


Na szczęście sytuacja się zmieniła. W wieloletniej prognozie finansowej województwa śląskiego na lata 2018-2020 zapisano ponad 4 miliony złotych na rewitalizację otoczenia Zamku Książąt Sułkowskich. Tylko w tym roku na rewitalizację zamkowego otoczenia zabezpieczono 2 miliony złotych.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ogłosiło już przetarg na przebudowę muru oporowego. Prace będą polegały na rozebraniu ceglanego muru oraz ponownym wymurowaniu około 100-metrowej konstrukcji oraz odbudowie części muru kamiennego.

Loading...

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.