Wiadomości

  • 31 marca 2018
  • wyświetleń: 3189

[ZDJĘCIA] Liturgia Męki Pańskiej w bielskiej katedrze

Bp Roman Pindel sprawował 30 marca Liturgię Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał, że cierpienie Jezusa na krzyżu jest ważną częścią Męki i Śmierci, która daje zbawienie. Wśród kapłanów, którzy adorowali krzyż, był m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy, który skończył tego dnia 80 lat.

Liturgię Męki Pańskiej w bielskiej katedrze - 30.03.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Biskup w homilii odróżnił wymiar cielesny cierpienia Syna Bożego, który stał się człowiekiem, od cierpienia, będącego udziałem sfery psychicznej, umysłu i emocji człowieka - Jezusa z Nazaretu, w którym był Bóg. Zwrócił też uwagę na duchowy wymiar cierpienia Jezusa. Biskup jednocześnie zachęcił do zbliżenia się do każdego z tych cierpień i próby wczucia się w ich specyfikę.

- Cierpienia psychiczne Jezusa stają się bliskie temu, kto uważnie wsłuchuje się i czyta tekst Ewangelii. Kto umie zestawić sytuację Jezusa ze swoim doświadczeniem życiowym - sprecyzował. - W takim odkrywaniu psychicznego cierpienia Jezusa pomaga modlitwa tekstem biblijnym, medytacja, rozważania, ale także korzystanie z duchowego bogactwa innych, w tym także mistyków - stwierdził .

Liturgię Męki Pańskiej w bielskiej katedrze - 30.03.2018
Liturgię Męki Pańskiej w bielskiej katedrze - 30.03.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


- Jak bardzo Jezusa musiała boleć zdrada jednego z uczniów, strach i ucieczka innych apostołów, głupota bijącego żołnierza, zawziętość niesprawiedliwych sędziów, oczywiste kłamstwo oskarżycieli i wreszcie bezmyślne sycenie się zwycięstwem nad poniżonym Jezusem, przybitym do krzyża - kontynuował.

Odnosząc się do cierpienia duchowego, biskup podkreślił, że boli ono Jezusa najbardziej, bo dotyczy Jego relacji z Bogiem. Przypomniał, że wielu mistyków rozumiało słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu - "Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił?" - jako wyraz realnej rozpaczy, przeczuwając, że Jezus mógł odczuwać wtedy pokusę apostazji, zakwestionowania Boga i sensu tego wszystkiego, w czym Chrystus uczestniczył.

Liturgię Męki Pańskiej w bielskiej katedrze - 30.03.2018
Liturgię Męki Pańskiej w bielskiej katedrze - 30.03.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


-Zbliżając się do krzyża naszego Zbawiciela, przywołujmy słowa dzisiejszej Ewangelii, nasze wspomnienia i wyobrażenia o Chrystusowej męce - tej fizycznej, nasze doświadczenia, które pozwalają nam współczuć w Jego cierpieniu psychicznym, ludzkim - przyjaciela, zatroskanego o grzesznika. Wreszcie usiłujmy wniknąć i przeczuć Jezusowe cierpienie duchowe w Jego relacji do Ojca - Tego, który Go posłał na świat i Tego, który ma Go wskrzesić - wezwał na koniec.

Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Przez całą Wielką Sobotę, aż do liturgii Wigilii Paschalnej, trwać będzie tu adoracja.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.