bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 10 marca 2018
  • wyświetleń: 3955

Zmarł Julian Jacek Leszczyński. Malarz związany z Bielskiem-Białą

We wtorek, 6 marca zmarł Julian Jacek Leszczyński - artysta związany z Bielskiem-Białą, malarz, rysownik, felietonista. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 12 marca o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Kamienicy w Bielsku-Białej.

Julian Jacek Leszczyński
Julian Jacek Leszczyński, w dniu otwarcia wystawy 10.01.2016 w Galerii Bielskiej BWA z okazji 80. urodzin · fot. Krzysztof Morcinek


Julian Jacek Leszczyński urodził się 10 stycznia 1936 roku w Stanisławowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni malarstwa uzyskał w 1961 roku, rok później został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Początkowo zajmował się filmem rysunkowym, a od 1973 roku zajął się własną pracą twórczą - malarstwem i rysunkiem.

W latach 1966-1990 Julian Jacek Leszczyński wielokrotnie brał udział w konkursie malarstwa „Bielska Jesień", zarówno jako uczestnik wystawy, jak i organizator konkursu. Był komisarzem i jurorem wielu wystaw w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej; autorem wstępów do katalogów wystaw oraz tekstów w „Kalendarzu Beskidzkim". Wydał antypowieść „Szarlatan" (1971). W latach 90. jako publicysta „Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego" opracował około 100 sylwetek bielskich i śląskich artystów.

Julian Jacek Leszczyński, Sprzężenie zwrotne,
Julian Jacek Leszczyński, Sprzężenie zwrotne, 1981 r., olej na płótnie. Obraz znajduje się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. · fot. Galeria Bielska BWA


Julian Jacek Leszczyński pozostawił po sobie obrazy olejne, akryle, kolaże i rysunki. Ostatnie wystawy artysty miały miejsce w Klubie Nauczyciela (2013), gdzie zaprezentował ok 30 najnowszych prac oraz w galerii „PPP” ZPAP w Bielsku-Białej pt. „Malarstwo mimo wszystko” (2017). W 2014 roku uczestniczył w 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych. Ostatnia wystawa artysty w Galerii Bielskiej BWA została otwarta 10 stycznia 2016 z okazji 80. rocznicy jego urodzin. W Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA znajduje się 18 prac Juliana Jacka Leszczyńskiego.

W ostatnich latach życia artysta był stałym, mile widzianym gościem Galerii Bielskiej BWA, do której zaglądał niemal co tydzień przynosząc swoje najnowsze prace.

BM / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.