bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 stycznia 2018
  • wyświetleń: 2276

Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” - dr Annie Byrczek, lekarz medycyny, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila w Bielsku-Białej.

Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum - 28.01.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia bp Roman Pindel podczas uroczystej Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem kapłanów i duchownych luterańskich, członków rodziny uhonorowanej, przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu, bielskich władz miejskich i samorządowych.

- Dziękuję Panu Bogu za wszystko, czym mnie obdarza: za to, że się urodziłam, za rodziców, rodzinę. Dziękuję za to, że jak rano wstaję, to nic nie boli, albo że boli. Dziękuję, że pracując z chorymi, mogę robić to, co kocham - mówiła wzruszona Anna Byrczek, podkreślając, że praca w hospicjum zmieniła jej życie. - Sprawiła, że jestem radośniejsza - zaznaczyła.

Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum - 28.01.2018
Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum - 28.01.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Anna Byrczek, ur. 7 czerwca 1951 r. w Jaworznie, jest lekarzem medycyny, specjalistą w zakresie chorób płuc, chorób wewnętrznych oraz medycyny paliatywnej. W latach 1989-1993 była członkiem prezydium i skarbnikiem Beskidzkiej Izby Lekarskiej; w latach 90. ub. wieku - wiceprzewodniczącą Wojewódzkiej Rady ds. Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej w Bielsku Białej.

W 1992 roku założyła i przez 17 lat kierowała nieformalną grupą Hospicjum św. Kamila, działającą przy parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 roku grupa nieformalna została zarejestrowana, jako stowarzyszenie pod nazwą "Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej". Hospicjum pod jej kierownictwem sprawuje bezpłatną i domową opiekę nad chorymi w terminalnym okresie choroby nowotworowej, zapewniając im godne życie aż do naturalnej śmierci.

Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum - 28.01.2018
Papieskie odznaczenie dla założycielki bielskiego hospicjum - 28.01.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W ubiegłym roku Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej zostało jednym z laureatów Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego".

Medal (krzyż) Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) jest jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa.

Medal jest przyznawany przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą, co do starszeństwa odznaczeń watykańskich.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.