bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 stycznia 2017
  • wyświetleń: 7326

Urząd Miejski w Bielsku-Białej: Powietrze mamy wspólne

Zeszłoroczny raport WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskazał, że w pierwszej pięćdziesiątce rankingu badanych miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie znajdują się aż 33 polskie miasta. Raport ten obudził społeczną świadomość, że niezbędne jest szybkie i skuteczne rozwiązanie tego poważnego problemu. Tymczasem nasze miasto konsekwentnie prowadzi takie działania od wielu lat.

Infografika dot. zanieczyszczeń powietrza - 01.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Bielsko-Biała jako miasto tranzytowe, przemysłowe, o rozproszonym budownictwie na peryferiach, położone u podnóża gór i na osi Żywiec-Pszczyna realizuje projekty ochrony klimatu, które o 12% zmniejszyły w ciągu ostatnich czterech lat zanieczyszczenie. To znaczy, że liczba dni w roku ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza w Bielsku-Białej wyraźnie zmalała. Nasza współpraca z innymi miastami w Polsce i Europie, szczególnie w zakresie projektów prowadzonych w ramach Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i europejskiego stowarzyszenia „Energy Cities”, dała nam szansę na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w obszarze miasta.

- Jako pierwsi w Polsce przystąpiliśmy do europejskiego Porozumienia Burmistrzów i realizujemy systematycznie wynikający z niego „Plan działania na rzecz zrównoważonej energii” (SEAP). Konsekwentnie monitorujemy realizację zaleceń tego planu - podaje Urząd Miejski.

Działania w mieście możemy podzielić na dwa rodzaje:
  • techniczne - bezpośrednie ograniczanie emisji poprzez nadzorowanie produkcji energii i jej użytkowania, np. modernizacja elektrociepłowni EC1, modernizacja obiektów komunalnych, w tym także w zakresie efektywności energetycznej i wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE);
  • organizacyjne - projekty dydaktyczne i informacyjne realizowane wśród społeczności lokalnej, np. projekt „ENGAGE”, „Bielsko-Biała chroni klimat”, Dni Energii, „EURONET 50/50” i wiele innych.


- Jednym z wielu takich przykładów jest wydrukowanie infografik „Powietrze mamy wspólne” i rozpowszechnianie ich w czasie warsztatów, szkoleń oraz działań prewencyjnych i kontrolnych Straży Miejskiej - informuje ratusz.

Jak dodaje urząd, w chwili obecnej bez włączenia się mieszkańców w proces poprawy powietrza nie jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć efektów takich działań. Konieczny jest więc wzrost świadomości społecznej poprzez rozpowszechnianie informacji, że mieszkańcy palący gorszymi gatunkami węgla szkodzą sobie i sąsiadom. Użytkowanie najgorszych gatunków paliw jest główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza. Dotyczy to również sąsiednich gmin i całego regionu, gdyż 48% zanieczyszczeń powietrza w Bielsku-Białej pochodzi spoza granic naszego miasta.

- Aktualnie bez działań prawnych na szczeblu regionalnym i krajowym są niewielkie szanse na zmianę świadomości. Na szczęście, dzięki wspomnianemu raportowi WHO, wiele osób zrozumiało, że powietrze mamy wspólne i do tego najgorsze w Europie, stąd gorączkowe działania legislacyjne o charakterze prewencyjnym i represyjnym, bez których trudno o radykalne zmiany. Niemniej powinniśmy sobie uświadomić, że troska o stan powietrza musi być elementem strategii energetycznej kraju i regionu - czytamy w informacji zamieszczonej przez urząd..

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.