bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 grudnia 2016
  • wyświetleń: 5006

Posłanka Platformy Obywatelskiej bije na alarm ws. reformy zdrowia

Ministerstwo Zdrowia szykuję reformę, w myśl której w naszym kraju powstanie tzw. "sieć szpitali". Według wstępnych założeń do sieci szpitali nie zostanie uwzględniony Szpital Kolejowy w Bystrej. Alarm w tej sprawie podniosła posłanka PO - Mirosława Nykiel.

Konferencja posłanki Mirosławy Nykiel - 06.12.2016 · fot. bielsko.info


Mirosława Nykiel z Platformy Obywatelskiej zwołała w trybie pilnym konferencję prasową. Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w służbie zdrowia związanych z utworzeniem tzw. "sieci szpitali".

Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 85% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę - bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Konferencja posłanki Mirosławy Nykiel - 06.12.2016
Konferencja posłanki Mirosławy Nykiel - 06.12.2016 · fot. bielsko.info


Według informacji przekazanych przez posłankę Mirosławę Nykel do PSZ nie zostanie zakwalifikowanych kilka szpitali z naszego regionu - m.in. Szpital Kolejowy w Bystrej-Wilkowicach oraz Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu, Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. Gen. J. Ziętka Sp. z o.o. w Ustroniu, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o., Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej.

- 85 procent środków, które są przeznaczone na służbę zdrowia, będą przekierowane do sieci. Z pozostałej puli środki będą kontraktowane drogą konkursową do pozostałych szpitali. To nie wygląda dobrze. Apelujemy do ministra, aby powstrzymał ten projekt - mówiła na konferencji prasowej posłanka Mirosława Nykiel.

Szansą dla Szpitala Kolejowego ma być ewentualne połączenie ze Szpitalem Wojewódzkim, który ma znaleźć się w sieci szpitali PSZ.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.