bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 września 2016
  • wyświetleń: 5085

Z marszałkiem województwa o problemach Bielska-Białej

W Bielsku-Białej odbyła się debata "Teraz Podbeskidzie - czyli o subregionach w województwie". Udział w niej wziął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i prezydent Jacek Krywult.

Teraz Podbeskidzie - czyli o subregionach w województwie - 29.09.2016 · fot. slaskie.pl / Tomasz Żak


- Naszą ambicją jest by zbudować wspólnie program, który będzie programem nas wszystkich. W tym miejscu nie muszę tłumaczyć, jak różnorodne jest nasze województwo, ale właśnie na tych odmiennościach zamierzamy budować wspólnie. Nie chcemy niczego narzucać ze stolicy województwa. Przysłuchujemy się pomysłom, marzeniom zarówno tym małym jaki i wielkim, bo i takie zmieniają rzeczywistość w jakiej żyjemy - powiedział Wojciech Saługa otwierając debatę w Bielsku-Białej.

W spotkaniu wzięli udział Jacek Krywult prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski Przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej, Sylwia Cieślar Wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego, Magdalena Idzik Fabiańska i Ewa Żak Radne Województwa, Aneta Moczkowska sekretarz województwa śląskiego oraz samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze kultury i organizacji pozarządowych.

- Jesteśmy zainteresowani tym co w programie znajdzie się dla Podbeskidzia, dla czterdziestu jeden gmin z okolic Bielska, Cieszyna i Żywca. W naszym regionie mamy bowiem wiele spraw do załatwienia dlatego oczekujemy konkretów - powiedział Jacek Krywult prezydent Bielska-Białej.

Główne problemy na które zwrócili uwagę uczestnicy spotkania to m.in. słaba komunikacja i infrastruktura drogowa, depopulacja czy niedofinansowanie kultury. Każdy z biorących udział w warsztatach mógł również podzielić się swoimi pomysłami co należy zmienić, by poprawić jakość życia mieszkańców regionu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także materiał nagrany podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w mobilnym studiu akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy”.

Rozmowy w Bielsku-Białej zakończyły pierwszą serię debat jakie toczą się w całym województwie. - Ten etap roboczo nazwaliśmy "o regionie w regionie", ponieważ dotyczył problemów miejsc, obszarów gdzie prowadziliśmy rozmowy. Kolejna seria spotkań, którą zaczynamy jutro w Żarkach, dotyczyć będzie pięciu obszarów problemowych określonych w ramach "Kierunku. Śląskie3.0”. - mówi Aneta Moczkowska, sekretarz województwa śląskiego.

Tematy jakie znalazły się w tym dokumencie to: „Infrastruktura transportowa, zielona infrastruktura, nowa energetyka” (spotkanie 30.09.2016 r. Żarki, Muzeum Stary Młyn), „Aktywność przedsiębiorcza i Innowacje na rzecz nowej gospodarki” (spotkanie 6.10.2016 r. Gliwice, Politechnika Śląska), „Kompetencje zawodowe, aktywność obywatelska i innowacje społeczne” ( spotkanie 11.10.2016 r. Zamek Cieszyn), „Rewitalizacja przestrzeni miejskich i obszarów poprzemysłowych” ( spotkanie 17.10.2016 r. Bytom - Teatr Rozbark) i „Kultura” (spotkanie 26.10.2016 r. Zamek Piastowski w Raciborzu).

ab / bielsko.info, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.