bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 listopada 2018
  • wyświetleń: 4126

[WIDEO] Przejazd alarmowy wzorowym korytarzem ratunkowym

Wczoraj przed południem na drodze ekspresowej S52 doszło do wypadku z udziałem osobówki oraz samochodu ciężarowego. Strażakom udało się sprawnie dojechać na miejsce zdarzenia, dzięki utworzonemu przez samochody tzw. „korytarzowi życia” (inaczej korytarz ratunkowy: pas ruchu dla wozów strażackich, karetek pogotowia i innych pojazdów uprzywilejowanych, poruszających się w korku, między stojącymi samochodami).

Dzięki takiej postawie kierowców, czas dojazdu samochodów ratunkowych do miejsca wypadku znacząco się skraca, a co za tym idzie - zwiększają się szanse na uratowanie życia osobom poszkodowanym. Bielscy strażacy dziękują za prawidłową postawę kierowców i publikują nagranie z przejazdu przez korytarz ratunkowy.Korytarz życia / korytarz ratunkowy

Korytarz życia, inaczej korytarz ratunkowy (emergency corridor), to pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych, które poruszają się w korku, między stojącymi samochodami, tj. dla policji, straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego, a także dla służb autostradowych, a nawet lawet i pozostałych służb, których zadaniem jest sprzątniecie miejsca wypadku.

Korytarz życia jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki. Tymczasem poszkodowani w wypadku nie mogą czekać, bo każda uciekająca sekunda jest na wagę czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Oto kilka zasad:

• Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
• Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
• W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
• W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Materiał profilaktyczny przygotowała i opracowała st. kap. mgr. inż. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Kraksa na S-52 w rejonie granicy Pogórza i Grodźca - 14.11.2018 · fot.


Do zdarzenia doszło w środę, 14 listopada około godziny 11:30 na trasie S-52 w okolicy miejscowości Grodziec i Pogórze. Na pasie prowadzącym w stronę Cieszyna samochód osobowy marki Toyota Aygo najechał na tył zaparkowanej na poboczu ciężarówki. Szofer w tym czasie był zajęty wymianą zdefektowanego koła.

Siła uderzenia była potężna. Samochód osobowy uległ niemalże całkowitemu zniszczeniu. Choć trudno w to uwierzyć, to kierowcy nic groźnego się nie stało. Na miejscu interweniowało pogotowie ratunkowe, ale skończyło się na podstawowych badaniach.

sid / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała, bielskiedrogi.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA